Zisk českých zemědělců meziročně klesl téměř o třetinu

Čeští zemědělci v loni vydělali devět miliard sedm set miliónů korun. To je o čtyři miliardy méně než v roce 2007. Zemědělci propad očekávali. Přičítají ho hlavně nižším výkupním cenám a poklesu výroby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pole obilí | Foto: F. Tichý

Do loňského roku vstoupili naši zemědělci optimisticky. Ceny jejich produkce rostly a slibovali si úspěšný rok. Postupně ale výkupní ceny hlavních zemědělských komodit padaly - například obilovin, kukuřice, brambor i mléka. Závěr roku poznamenala i hospodářská krize. Ve srovnání s rokem 2007 tak v loni naši agrárníci utržili téměř o třetinu méně.

"Já teď tvrdím s plným vědomím, že se blížíme na rozcestí a že české zemědělství je na pokraji havárie," reagoval na propad zisku zemědělců prezident Agrární komory Jan Veleba. Podle něj teď potřebují navýšení dotací hlavně farmáři produkující mléko. Na našem hrubém domácím produktu se v loni zemědělství podílelo necelými dvěma procenty.

Související příspěvky:
Madeta vypověděla další dodávky mléka, Gandalovič přislíbil zemědělcům podporu
Evropská unie se odhodlala k radikální reformě zemědělské politiky
Zemědělci v říjnu chystají rozsáhlé protesty
Agrární komora nesouhlasí s rozpočtem ministerstva zemědělství, ustavila krizový štáb

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme