Získal jsem silný mandát, mám ale i nepřátele, řekl Sobotka v rozhovoru pro ČRo

ČSSD povede do voleb její dosavadní předseda Bohuslav Sobotka. Na sjezdu ho ve vedení strany potvrdilo 570 delegátů. V rozhovoru pro Český rozhlas Sobotka prohlásil, že získal silný mandát. Připustil ale, že si během svého dosavadního působení v čele sociální demokracie získal i nepřátele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD: Předseda strany Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Delegáti vás zvolili osmdesátiprocentní většinou. Cítíte to jako velkou podporu ze strany spolustraníků?

Je to silný mandát. Já jsem před dvěma lety, když jsem kandidoval do funkce předsedy strany poprvé, získal asi 51 procent hlasů delegátů. A vnímám to jako určité ocenění mého působení ve vedení strany. Na druhou stranu předseda strany si také musí udělat nějaké nepřátelé, takže rozumím tomu, že jsem nemohl dostat 100 procent hlasů.

Nepřátelé? Víte, kdo to je? Je to třeba někdo, kdo stojí za Michalem Haškem, který, jak jsme slyšeli, bude vašim prvním místopředsedou?

Přehrát

00:00 / 00:00

Staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka mluvil o svém vítěztví ve vysílání Českého rozhlasu.

Já myslím, že výsledek hlasování jak při volbě předsedy strany, tak statutárního místopředsedy, ukázal velkou míru shody v sociální demokracii na tom, že bychom společně s Michalem Haškem měli nadále působit ve vedení sociální demokracie. Ale v situaci, kdy děláte předsedu velké politické strany, tak nikdy nemůžete vyhovět všem. A zejména pokud jsem musel zasahovat proti různým regionálním problémům, různým lokálním bratrstvům, tak si uděláte i nepřátele.

Regiony cítíte jako své slabé místo?

Regiony cítím jako slabé místo, protože vedení strany v minulosti nemělo dostatek pravomocí k tomu, aby mohlo zasahovat. Já se snažím, aby zítra byly schváleny takové změny stanov, které by posílily pravomoci vedení ovlivňovat podobu kandidátních listin. My jsme v situaci, kdy strana je silně decentralizována, jsme ve vedení většiny krajů, jsou tady určitá rizika, která musíme vnímat a musíme na ně preventivně reagovat.

S tím, že prvním místopředsedou strany bude Michal Hašek, se zřejmě dalo počítat. Vyhovuje vám to?

Já jsem před volbami ve všech rozhovorech, které jsem dělal v médiích, zmiňoval dvě jména, o která stojím z pohledu nových členů vedení strany. Jedním z nich byl právě Michal Hašek. Myslím si, že je důležité, aby byl ve vedení strany také proto, že je šéfem asociace hejtmanů, a pro nás dnes jsou kraje to místo, kde se prezentuje sociálnědemokratická politika. Tím druhým jménem, které podporuji, je Jiří Dienstbier.

Věříte, že se dostane do soustavy místopředsedů?

To bude záležet na delegátech. Naši delegáti mají vlastní rozum. Já doufám, že budou volit tak, aby vedení strany bylo co nejsilnější, a Jiří Dienstbier do silného vedení strany nepochybně patří.

Našemu rozhovoru předcházela reportáž, ve které byl citovaný Miloš Zeman, který dnes navštívil váš sjezd. Také tam měl patnáctiminutový projev odměněný několikrát potleskem vestoje. Řekl byste, že se pohyboval možná za hranou nadstranickosti?

Víte, já myslím, že lidé, kteří volili Miloše Zemana prezidentem České republiky, tak ho volili mimo jiné proto, že ho znali jako úspěšného premiéra sociální demokracie. On předtím byl řadu let populárním lídrem sociálnědemokratické strany. Těžko můžeme očekávat, že Miloš Zeman na sjezdu sociální demokracie, kam přišel po dlouhých letech, neprojeví nějaký svůj osobní názor nebo osobní postoj vůči sociální demokracii. To by skoro nebylo lidské, něco takového chtít po prezidentu republiky.

Všiml jste si, pane předsedo, že vás prezident Zeman pozdravil po tom projevu o poznání chladněji než třeba místopředsedu Haška nebo pana Škromacha?

Tak já myslím, že to je věc pana prezidenta, s kým se objímá. Skutečně nechci do toho příliš mluvit. My nebudeme hrát jakékoliv hry na rozdělování sociální demokracie. Já jsem dostal silný mandát, Michal Hašek taky. Doufám, že zvolíme silné vedení strany. Pro mě bylo mnohem důležitější než pozdravy Miloše Zemana s některými jeho dlouholetými přáteli ve straně to, že řekl, že si přeje vítězství sociálnědemokratické strany. To si myslím, že je důležitý signál.

Já tu dnešní návštěvu Miloše Zemana vnímám jako další krok z hlediska narovnávání vztahů mezi sociální demokracií a Milošem Zemanem. Prvním krokem přirozeně byla podpora sociální demokracie před druhým kolem prezidentské volby. A koneckonců i za tu dnes Miloš Zeman na sjezdu poděkoval.

Veronika Sedláčková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme