Žitníková: Problematická je především otázka nároků pacientů

Vláda odmítla požadavek odborů, aby byla novela zdravotní reformy před závěrečným hlasováním stažena z programu červnové schůze. Poslanci by o ní měli hlasovat už dnes, nejpozději zítra. Výhrady odborářů i zaměstnavatelů chce kabinet řešit společně s dalšími zdravotnickými reformními zákony během příštích týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Odbory požadavek na stažení zákona ze sněmovny předložily na jednání tripartity. To vláda odmítla, protože norma zajišťuje základní systémové nastavení reforem zdravotnictví, především takzvané standardy zdravotní péče. Kabinet podpořili i zástupci zaměstnavatelů, kteří přistoupili na garanci premiéra Nečase, že se výhrady, které jak oni tak odbory ke změnám ve zdravotnictví mají, projednají spolu s dalšími reformními zákony.

Stanovisko odborů se ale nezměnilo. „My na tom trváme nadále, aby se ze třetího čtení vrátil tento materiál do druhého čtení, kde se dají dávat pozměňovací návrhy,“ vysvětlil odborový předák Jaroslav Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Rádia Česko byli ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek a předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Vláda ale nemá v úmyslu zdravotní reformu ze závěrečného čtení stáhnout. O novele, a to včetně paragrafu 13, který legalizuje standardy zdravotní péče, by už dnes mohli hlasovat poslanci.

„Dlouho jsme o tom diskutovali na jednání tripartity. Ten základ, to jasné vymezení nároku, že ze zdravotního pojištění, dostaneme nějaký standardní výkon, si myslím, že je základ zdravotnické reformy a od tohoto principu rozhodně ustupovat nelze. Nicméně je na místě diskuse, jakou formou to má být naplněno, jakým způsobem to bude připraveno“ řekl na Rádiu Česko ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

„Důležité je, abychom v zákoně měli zakotvený základ, aby bylo možné pracovat dále na specifikování, co je součást základního nároku, na který se můžeme jako občané spolehnout,“ zopakoval ministr a dodal, že na základě schváleného zákona pak budou připravovány prováděcí předpisy, které budou jasně specifikovat které položky jsou součástí nároku.

Žitníková: Zákon nespecifikuje na co pacient nárok bude a nebude mít

Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví Dagmar Žitníkové je problematická především otázka nároků pacientů. Zákon podle ní pouze neurčitě říká, že pacient bude mít na něco nárok.

„Říká, že bude mít nárok na to, co je nejlevnější ze zdravotního pojištění. Toto se projevilo například v oblasti seznamu zdravotních pomůcek. Je tam uvedeno, že pacient dostane jen nejlevnější pomůcku nebo dokonce zaplacenou jen ze 75 procent “ uvedla.

Upozornila, že odbory vládě nevěří, že jejich připomínky zapracuje do zákona dodatečně. „Nejlevnější péče je tam už zakotvená a navíc pro příští rok má ve veřejném zdravotním pojištění chybět několik desítek miliard korun. Podle vlády se má zvyšovat spoluúčast v příštích třech letech o pět procent, což je zhruba 18 miliard. A my, pokud mají nastat takovéto obrovské změny ve zdravotním systému, nevěříme, že to, co je dnes standard, standardem zůstane,“ vysvětlila.

Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme