Zítra odjíždějí do Británie další Romové

Zítra má z Ostravy do Anglie odjet další skupina Romů. V pátek a v pondělí se několik desítek Romů pokusilo dostat do Velké Británie. Někteří měli i zpáteční jízdenky a pojištění. Páteční výpravu němečtí celníci přes hranice nepustili kvůli nedostatku peněz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

romští cestující

romští cestující | Foto: Dan Krzywoň

Vladimír Bartovský, majitel karvinské cestovní kanceláře, se kterou Romové cestovali už minulý pátek a toto pondělí, potvrdil, že asi dvacet cestujících jízdenku stornovalo. Nebyl však schopen říct, jestli šlo o Romy. "Nevím podle jmen nemůžete hodnotit. Už to trošku pohaslo, ale zase přijde stejně ta vlna. Zase se najde nějaký aktivista, který bude tohle hlásat."

Bartovský doplnil, že Romové využívají i služeb ostatních cestovních kanceláří. Pravidelnou linku mezi Ostravou a Londýnem zajišťuje i společnost Capital Express, ta ale údajně v poslední době problémy na hranicích neměla. "Někdy s nám i Romové jezdí a někdy je i vrací rovnou z Německa. Ale s naší společností moc Romů nejezdí, protože my jezdíme tunelem, tam je ta imigrační prohlídka v Calais, takže oni zůstávají v Calais, což oni nechtějí. Oni chtějí zůstávat v Doveru, když se jezdí tou lodí. Takže s naší společností Romové moc nejezdí, někdy jo samozřejmě. Někdy s námi pár jede a většinou je vrací rovnou v Calais. Někdy i rovnou na Rozvadově."

Do imigračního střediska v Cambridgi přichází každý den zhruba 6 nových uchazečů o azyl. Tyto žádosti českých Romů jsou ale ve Velké Británii prakticky ve sto procentech případů zamítnuty. Pracovníci Ministerstva vnitra totiž zvažují, zda žadatel splňuje podmínky ženevské konvence OSN - a ty jsou dost tvrdé.

Zatímco se uznává - a uznávají to i české úřady - že v České republice je určitá diskriminace Romů jako etnické skupiny, neuznává se už ovšem, že Romové jsou doma ponásledováni, což je právě jedna z podmínek pro udělení azylu. Žádost o azyl je zamítnuta velmi brzy, často to bývá jeden týden po podání žádosti. Každý žadatel má ovšem právo proti zamítnutí se odvolat. Odvolání zkoumá nezávislý soudce zvaný adjudicator a ten může zvrátit rozhodnutí ministerstva vnitra a žadateli udělait povolení k pobytu ve Velké Británii. To se ovšem děje jen ve velmi malém počtu případů.

Vedoucí oddělení sociální prevence ostravského magistrátu Ivana Nésetová tvrdí, že za hranice utíkají Romové, kteří nemají dostatek informací a se kterými se nepracuje. Terénní pracovníci v oblastech, kde fungují komunitní centra, jim proto vysvětlují, že odjezd není nejlepším řešením.

Markéta Kaclová, Gabriela Všolková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme