Evropské peníze a my. Kolik Česko čerpá z unijních dotací a jak se o nich mluví v kampani

Vzývané i proklínané eurodotace. Do zemí Evropské unie díky nim proudí biliony korun. Jednotlivé členské státy za ně financují dálnice, staví školy a nemocnice, někdy ale i rozhledny v údolí. Do čeho investují regiony v Česku a jak si stojíme v porovnání se sousedy? Radiožurnál a Český rozhlas Plus vysílal další speciál, tentokrát na téma evropských peněz.

Eurospeciál Praha (Aktualizováno: 19:25 28. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka ČR a EU

Vlajka ČR a EU | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zbývá deset dnů do voleb do Evropského parlamentu. Český rozhlas proto pokračuje v sérii předvolebních eurospeciálů, ve kterých se každé květnové úterý věnuje zásadním otázkám spojených s kampaní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak využily prostředky z Evropské unie Zlínský či Karlovarský kraj? A bude Česko v blízké době posílat více peněz zpět, než dostává?

Už se probrala hlavní agenda, která kampani vévodí, pozornost jsme upřeli také na otázku bezpečnosti a migraci či k zeleným tématům.

Nyní byly tématem evropské peníze. Pozvání do speciálu přijali třeba ekonom Lubomír Lacina nebo Daniel Čekal z Generálního ředitelství pro regionální rozvoj Evropské komise.

Dotace měly být motorem evropské integrace. Skrze ně proudí do států EU biliony. Jejich cílem je pomoci strádajícím regionům vystoupit ze stínu rozdílu a uniknout „vývojové pasti“. Ne všem se to ale daří. Proč?

Evropské fondy plynou do Česka už dvě dekády. Pomoci měly hlavně se zaostáváním tří „uhelných regionů“. Zatímco Moravskoslezský kraj můžeme považovat za příklad jejich úspěšného využití pro řešení vlastních problémů, Ústeckému, a hlavně Karlovarskému kraji se v poměru ke zbytku země i EU nedaří vůbec dobře. Podrobně jsme o tom psali v analýze ZDE.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme