Sněmovní výbor doporučil vydat Babiše s Faltýnkem. Je to kampaň, řekli oba po výslechu

Jde o domněnky, zkreslené představy a fabulace. Tak shrnul policejní žádost o vydání k trestnímu stíhání po výslechu před mandátovým a imunitním výborem šéf ANO Andrej Babiš. Společně s místopředsedou hnutí vypovídal zhruba hodinu a půl. Podle Faltýnka policisté v dokumentu účelově zatajují zásadní důkazy, které vyvrací konstrukci celé kauzy Čapí hnízdo. Výbor doporučil sněmovně oba poslance vydat, poslanci o tom rozhodnou příští týden.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 19:30 30. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně vydat poslance Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání

Mandátový a imunitní výbor doporučil sněmovně vydat poslance Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání | Zdroj: ČTK

Jsem přesvědčen o tom, že to stíhání je účelové. Že se nejedná o kauzu Čapí hnízdo, to nebyl dotační podvod. Jde o domněnky, zkreslené představy a fabulace,“ prohlásil šéf ANO Babiš po skončení výslechu.

Poslanec z ANO nahlédl do spisu k Čapímu hnízdu. 'Důkazně nabito policie rozhodně nemá,' tvrdí

Číst článek

Před poslanci byl exministr financí zhruba hodinu. Poté ho vystřídal Faltýnek. "Nešlo o fiktivní transakci (odkup akcií ZZN Agro Pelhřimov - pozn. red.), je to lež. Policie před sněmovnou zatajuje informace," prohlásil Faltýnek.

Na tiskové konferenci uvedli, že sami výbor o doporučení k vydání nepožádali. Podle politiků má kauza za cíl poškodit hnutí ANO před volbami.

Výbor doporučil sněmovně poslance vydat

Po zhruba čtyřhodinovém jednání se poslanci z mandátového a imunitního výboru rozhodli sněmovně doporučit vydání obou poslanců k trestnímu stíhání. Dolní komora by o policejní žádosti měla hlasovat příští týden ve středu. 

Babiše doporučení sněmovního výboru vydat jeho i Faltýnka k trestnímu stíhání nepřekvapilo. Novinářům řekl, že s tím počítal.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch a policista Pavel Nevtípil (vlevo) v Poslanecké sněmovně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Jako první si k výslechu poslanci z výboru pozvali vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila z pražské kriminálky a dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha. Vypovídali zhruba hodinu, ze sněmovny pak bez komentáře odešli.

Členové výboru chtěli vedle policejní žádosti o vydání více informací k případu. Vyšetřovatele proto žádali o trestní spis, do něho ale nakonec mohli jen nahlédnout.

Toho využili například zpravodajové bodu Stanislav Huml z ČSSD a Jiří Dolejš z KSČM nebo Matěj Fichtner z hnutí ANO. „Pokud mám vycházet pouze z toho, co jsem viděl, tak nabito rozhodně nemají,“ řekl serveru iROZHLAS.cz poslanec. 

Naopak podle předsedkyně výboru Miroslavy Němcové z ODS, poslance Martina Plíška z TOP 09 nebo Romana Sklenáka z ČSSD je policejní žádost dostatečná. Spis proto vidět nechtěli.

Pokud Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájí své poslanecké mandáty, bude muset o jejich případném vydání znovu rozhodnout nová sněmovna.

Jednání mandátového a imunitního výboru jsme sledovali online:

Kristýna Guryčová, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme