Zpochybňovat policii, lékaře i psychiatrii je šokující, říká Babiš k případu svého syna

„Redaktoři Seznamu dobře věděli, že můj syn je nemocný. Věděli to i poslanci, kteří viděli spis,“ říká ve vysílání Radiožurnálu premiér Andrej Babiš (ANO). Moderátor Vladimír Kroc se ho ptá také na páteční hlasování o nedůvěře vládě.

Rozhovor Praha (Aktualizováno: 19:39 22. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Máte bližší informace o trestním oznámení, které na Seznam podala vaše bývalá žena a syn?
Ano. Jedná se o porušení švýcarského zákona, že reportéři Seznamu s nimi natáčeli rozhovor bez toho, aby je na to upozornili. Jak sami v té reportáži uvedli, tak měli kameru v brýlích, takže to proběhlo bez jejich svolení.

Policie si pozvala Babiše k výslechu v případu jeho syna. Vypovídat půjde příští týden

Číst článek

Přestože dvojice ze Seznamu sdělila, že přicházejí jako novináři a dodatečně údajně mejlem dostali souhlas s odvysíláním rozhovoru?
Ale to je lež, prosím vás, pane redaktore, jak to sdělili? Viděl jste tu reportáž? Dvojice se tam vrátila 16. listopadu, to znamená měsíc nato, kde žádali o další reportáž, která byla jasně odmítnuta prohlášením mojí bývalé manželky. Takže tahle dvojice permanentně lže.

To trestní oznámení přichází po vaší návštěvě v Ženevě. Je tam nějaká souvislost?
Není tam žádná souvislost. Je tam souvislost v tom, že tito dva redaktoři Seznamu dobře věděli, že můj syn je psychicky nemocný. Věděli to i poslanci, kteří byli ve spise. A zkrátka zneužili jeho psychický stav, na to, aby se ho snažili postavit proti vlastnímu tátovi, aby na mě mohli útočit…

Zvažujete nějaký podobný postup vůči té redakci?
Ne. My jsme podali trestní oznámení na tu dámu v souvislosti s jednou megalží a policie to jen tak odložila. Takže škoda, že nemáme v Česku podobné zákony, jako mají ve Švýcarsku. My žijeme ve státě, kde váš Janek Kroupa dostal do vězení paní Jourovou na základě smyšleného svědka. Její dcera taky skončila na psychiatrii.

Pojďme zůstat u toho případu, který je teď aktuální. Byl jste v posledních dnech v kontaktu se synem?
Nebyl.

‚Novinářské hyeny‘

Při té schůzce před několika dny v Ženevě on potvrdil svůj pohled na zmíněnou cestu na Ukrajinu, na Krym. Vysvětlil vám, od čeho se ten pohled odvíjí?
Pane redaktore, pokud chcete se mnou dělat rozhovor, tak jste si měl nastudovat, co je to schizofrenie. Pokud dneska váš iROZHLAS.cz  – a nevím, kde na to přišel – cituje nějakého Tomáše Pecinu, který mluví o usnesení Okresního soudu v Havlíčkově Brodě a kde se říká, že z výpovědi ošetřujícího lékaře umístněného soud zjistil, že se jedná o pacientovu první hospitalizaci. Byl přivezen spoután – to slyším poprvé - na lůžku včetně policejních pout záchrannou službou za asistence policie a dálniční policie poté, co byl nalezen na krajnici dálnice D1, jak tam postával a choval se nepřiměřeně.

Proč byl Andrej Babiš mladší hospitalizován? Soudní dokument popisuje incident na D1

Číst článek

Tak pokud někdo chce tady zpochybňovat i policii, i lékaře, i psychiatrii v Havlíčkově Brodě i NÚDZ, tak to je šokující. Vám nevadí, že zneužívají psychický stav mého syna? Víte, co to je schizofrenie, víte, kolik lidí mi napsalo o schizofrenii? To nejvíc, co mi přišlo, bylo, že manžel měl s manželkou 4 děti, čtyřikrát porodila, a když dostala tu schizofrenii, tak řekla, že žádné děti nemá a žádného manžela nemá. Takže pokud tady ty hyeny využily psychického stavu mého syna, dobře věděli, že je nemocný, tak to je skutečně bez komentáře.

Pane premiére, já jsem neměl v úmyslu probírat osobní nebo zdravotní situaci vašeho syna, ale chtěl jsem se zeptat právě na to, jestli jste se bavili o tom jeho pocitu, že byl na Krymu dobrovolně nebo ne? Protože on potvrdil, že na tom postoji trvá.
Ale já vám říkám, že můj syn je nemocný.

Takže jste o tom nemluvili?
Můj syn, když ho potkám, tak mi vykládá o téhle příhodě s policisty na D1 a říká, že to nemyslel vážně a že si zkrátka dělal srandu. A policisti ho spoutali a dali mu pouta a všichni, kteří tomu rozumí, a takových případů schizofrenie je dost, tak to je skutečně těžká debata. Tito lidé můžou fungovat i normálně, ale mají nějaké bludy.

V té souvislosti ale padají otázky, proč váš syn cestoval do té oblasti právě v té době, kdy policie měla předávat obvinění v kauze Čapí hnízdo a mohla mít důvod kontaktovat vašeho syna. Tu souvislost odmítáte? Nenabízí se ta otázka?
Samozřejmě. Ne. Tito novináři ho tady už terorizovali u nás doma, kdy vznikly ty pseudoaféry, které tady oni organizují. Na to konto ho vyhledávali, sledovali, a samozřejmě takový člověk má strach. A jeho ošetřující doktorka zjistila, že jeho stav se zhoršil.

Na to konto opustil Českou republiky a šel s panem Protopopovem na výlet do Moskvy. V minulosti byly spolu na dovolené v Kaliningradě a v Moskvě, kde se seznámil s tou slečnou, která pracovala na Krymu, tak šel s ní na Krym. Tak co je na tom nenormálního?

Čapí hnízdo se na návštěvě neprobíralo

Jak si vysvětlujete, že váš syn z Ukrajiny kontaktoval policii a nikoliv vás?
No to nevím. Můj syn měl následně problém s panem Protopopovem, který se o něj staral jako o vlastního bratra. Tam vznikla situace, že on na Ukrajině chtěl nějak odejít a nebylo to možné a na to konto měl nějaký stav, na základě toho napsal, nevím komu, že byl unesen. To je samozřejmě nesmysl.

Můžu se zeptat, jestli jste při té nedávné návštěvě ve Švýcarsku probíral i pozici vašeho syna v  projektu Čapí hnízdo?
Neprobírali.

Takže jste se neptal, proč v tom rozhovoru říkal, že technicky s Čapím hnízdem něco společného měl, ale nevěděl, co podepisuje?
Pane redaktore, vy stále vedete debatu o výrocích mého syna, který je nemocný a má schizofrenii.

Bezprecedentní útok na Babiše je způsoben tím, že je úspěšný v Evropě, říká Volný z ANO

Číst článek

Vy máte v příští kauze, teda v té kauze příští týden…
Máte nějakou příští kauzu na objednávku.

Ne. Já se omlouvám, přeřekl jsem se. Chtěl jsem říct, že příští týden v této kauze jdete vypovídat na policii. Zastupuje vašeho syna stále advokát Michal Bartončík? Tedy ten samý, co vás. Nemůže být ve střetu zájmů, když minimálně v případě údajného zavlečení, se vaše verze rozcházejí?
Nezastupuje.

A když se teď dostaneme k politickým dopadům toho, s čím přišla televize Seznam, vy nerozumíte těm otázkám, které vyvolávají informace o cestě vašeho syna v dané době právě na Krym…
Televize Seznam je prolhaná kampaň, která neustále lže a dělá na mě kontinuální kampaň. Hlavně ti dva bývalí zaměstnanci Mafry. To kdysi patřilo do mé firmy. Takže je to kontinuální kampaň. Já se neobávám ničeho, protože pravda je na mé straně.

Ale já se právě ptám na ta možná bezpečnostní rizika spojené s cestou syna českého premiéra do té oblasti.
Fakt jo? No vidíte.

Jako vlastní brácha

Vy tam žádná rizika nevidíte?
To se musím smát. Nevidím, pane redaktore, protože můj syn, když letěl do Moskvy a následně se seznámil s tou slečnou, šel na Krym, to bylo v září 2017. To už jsem byl jenom poslanec vyhozený panem premiérem Sobotkou. Na Krym se vrátil v listopadu a stále jsem nebyl člen vlády, nebyl jsem premiér. Tak už neopakujte tyhle nesmysly. Neříkejte to. Žádné bezpečnostní riziko tady neexistuje.

Poté, co tihle aktivisti ze Seznamu přestřelili, změnili taktiku. Potom chvilku bylo švýcarské občanství - jestli náhodou nebylo tohle občanství na objednávku. Když se zjistilo, že můj syn má déle než 10 let švýcarské občanství, tak se přešlo na únos. Teďka je vidět, že únos je nesmysl. Tak teďka hrajete nějakou ruskou kartu. Prosím vás, tomu snad nikdo neuvěří.

ČSSD hlasovat o nedůvěře nebude, oznámil Hamáček. Nebrání se předčasným volbám

Číst článek

Jenom se chci zeptat na váš pohled s odstupem. Skutečně nelitujete, že se váš syn vydal na tu cestu na Ukrajinu, respektive do Ruska?
Jak mám litovat? Já jsem to neorganizoval. Já jsem šťastný, že se pan Protopopov o něj staral jako o vlastního bráchu a že se můj syn seznámil s přítelkyní, kterou samozřejmě jedni ti investigativní teroristi hledají.

Jsou ještě v kontaktu s tou přítelkyní?
S kým?

S tou přítelkyní?
Co je vám do toho?

No jen jste říkal, že se seznámili.
Ano, já jsem šťastný, že se seznámil. A můj syn je šťastný. Vyřiďte vašim kolegům, nechť mu dají pokoj. Můj syn má 35 let, je to občan Slovenské republiky a Švýcarska.

Pane premiére, v pátek má sněmovna hlasovat o důvěře vládě na podnět pravicové opozice. Máte v plánu ještě podrobněji vysvětlit okolnosti, které se pojí s tou cestou?
Já jsem to vysvětloval, pane redaktore, stále. Včera na Barrandově, dneska Blesku, dneska na Primě, teďka vám, za chvilku Česká televize. Já myslím, že občané to chápou, že je to všechno organizovaná akce. Je třeba se zeptat, proč natáčeli nezákonně 16. 10. a čekali, až já budu čtyři dny na cestách, 12. listopadu, těsně před listopadem, organizované demonstrace. Proč? Proč to nezveřejnili už dávno tu reportáž?

Dobré vztahy s Hamáčkem

Budete mít snahu nějakým způsobem ještě odpovědět na otázky vašich poslaneckých kolegů? 
Tak já jsem odpověděl na všechny otázky. Moji poslanečtí kolegové hlavně z opozice nemají co dělat, tak se těší, že budou kopat do Babiše. Tak je mi jich líto. Jestli pan poslanec Kupka řeší, jestli tam bylo teplo, tak to se fakt musím smát. V září tam bylo 30 stupňů, v listopadu 20. Tak já nevím, jestli je to teplo, nebo neteplo. Nebo v jaké hospodě byl? Vám to nepřipadá všechno přes čáru, co tady jako média teď děláte?!

Generál Pavel: Ruské tajné služby musely pohyb Babišova syna monitorovat, potenciál pro vydírání tady je

Číst článek

Vaši koaliční partneři sociální demokraté vás prý zklamali, když se rozhodli odejít před hlasováním z jednacího sálu. Nedá se to naopak vykládat jako vstřícné gesto, do určité míry?
No to nevím. Já si myslím, že když jsme spolu ve vládě, tak logicky by měli být proti vyslovení nedůvěře vládě.

Do jaké míry tento postup může poznamenat vaše koaliční vztahy?
Já myslím, že nemůže. Já s panem Hamáčkem mám dobré vztahy, korektní vztahy, já chápu jeho situaci v sociální demokracii. On je pod tlakem. A ti, kteří nechtěli, aby sociální demokracie šla do vlády, tak to zase zneužívají proti němu. Pan Hamáček má dostat metál za záchranu sociální demokracie, tím, že ji vzal do vlády. Kdyby nebyla ve vládě, tak si myslím, že zničí sama sebe.

Scénář předčasných voleb, který také zazněl po středeční schůzi vedení ČSSD - byl byste za nějakých okolností připraven ho podpořit?
A proč? Já myslím, že občané si nepřejí předčasné volby. Tady máme úspěšnou vládu, která funguje, která plní program. Má jasné výsledky, schválila výborný rozpočet, navyšujeme rekordně důchody a platy, investujeme, zrušil jsem kvóty, jsem aktivní, bojuji za české zájmy, tak proč bychom měli mít předčasné volby, aby tady zase byla nejistota, aby zase lidi byli naštvaní, že ti politici se dohodují? Zase budeme skládat vládu půl roku, tři čtvrtě roku. Není na to nejmenší důvod.

Vladimír Kroc, tec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme