Vláda od pondělí na tři týdny omezí pohyb lidí mezi okresy. Zavřené budou i školy a školky

Od 1. března se v Česku výrazně zpřísní epidemická opatření. Vláda oznámila omezení volného pohybu osob mezi okresy - výjimky budou od pondělí platit pro cesty do zaměstnání či za lékařem. Uzavřeny budou také školy, školky, dětské skupiny a většina obchodů. „Nechceme, aby v Česku bylo loňské Bergamo. Udělali jsme řadu chyb, ale dejte nám ještě šanci. Musíme tři týdny vydržet a zastavit vir,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

VIDEO Praha (Aktualizováno: 23:37 26. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po výzvě Poslanecké sněmovny, která nepodpořila prodloužení stávajícího nouzového stavu, vláda v pátek schválila vyhlášení nového nouzového stavu, na jehož základě následně oznámila i zpřísněná opatření - ta vstoupí v platnost v pondělí 1. března na tři týdny.

Vláda se dohodla na vyhlášení nového nouzového stavu. Trvat bude do 28. března

Číst článek

Omezení volného pohybu

Již ve čtvrtek přitom vláda avizovala plánované omezení volného pohybu osob. Lidé tak od pondělí musí zůstat ve svých okresech, výjimku ze zákazu mají pak například cesty do práce, k lékaři či na úřady, pro které bude nutné předložit čestné prohlášení či formulář.

Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Na území okresů budou omezené i nákupy. Ministerstvo vnitra pak k opatření sestavilo vlastní soupis otázek a odpovědí.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) také upřesnil, že společně s policisty bude na dodržování restrikcí dohlížet i 5000 vojáků a přes 400 celníků. Bezpečností složky budou provádět namátkové kontroly. „Klíčovou prosbou je, aby občané následující tři týdny zůstali doma. Cílem není někoho šikanovat,“ uvedl Hamáček. Za porušení nařízení bude hrozit pokuta až 20 000 korun.

Uzavřené školy a povinné respirátory

Dále vláda uzavře i školy, školky a dětské skupiny. „Výjimkou budou školy a školky při zdravotnických zařízeních a pro děti rodičů, kteří pracují v zdravotnictví,“ upřesnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Od 1. března také bude povinné v zastavěném území obce nošení ochrany dýchacích cest, a to bez ohledu na vzdálenost od dalších lidí. Zatímco venku bude stačit klasická chirurgická rouška, v obchodech, hromadné dopravě nebo v zaměstnání je povinný minimálně respirátor třídy FFP2 či nanorouška. Naopak v přírodě si lidé mohou nasadit roušku pouze v případě, že nebude možné dodržet doporučený dvoumetrový rozestup.

Ministerstvo zdravotnictví také nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance vhodnou ochranou dýchacích cest - v prodejnách, provozovnách či dopravě půjde o respirátory, jinde stačí chirurgické roušky.

Omezení maloobchodu

Vláda také podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zredukovala přibližně na polovinu výjimky pro maloobchod a služby. Nadále otevřené budou od pondělí například potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat i čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů.

Kabinet dále ponechal výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami, fungovat budou také odtahy aut a taxislužby.

Lidé se od pondělí až do 21. března naopak nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem.

U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat jen přes výdejní okna, doplnil Havlíček.

NOVĚ ZAVEDENÁ OPATŘENÍ

  • Vláda od pondělí 1. března uzavřela všechny základní i mateřské školy a dětské skupiny. Výjimka bude platit pro děti rodičů, kteří pracují ve zdravotnictví.
  • Následující tři týdny bude omezen volný pohyb mezi okresy a mimo hlavní město Praha, které se považuje za jeden okres. Pro cesty zahrnuté ve výjimkách, tedy například cesty do práce či za lékařem, bude povinné předložit čestné prohlášení - to bude k dispozici na webu ministerstva vnitra či je možné jej napsat i rukou.
  • Od pondělí bude na všech místech, kde se shromažďují lidé, povinnost nosit respirátory s účinností FFP2. Nově budou lidé muset nosit minimálně chirurgickou roušku ve všech zastavěných částech obce, i pokud se žádná jiná osoba nebude nacházet v bezprostřední blízkosti.
  • Vláda také uzavřela velkou část maloobchodu. Otevřeny budou moci být například prodejny s potravinami, drogerie, lékárny prodejny potřeb pro zvířata nebo květinářství. 
  • Trávit volný čas a sportovat budou moci lidé pouze v obcích, kde žijí. Při pohybu v rámci okresu budou muset být vybaveni dokumentem, který dokazuje, že v daném okrese bydlí - buď občanský průkaz nebo například složenka o platbě elektřiny. 
  • Ministerstvo zdravotnictví nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance ochranou dýchacích cest. V prodejnách, provozovnách či dopravě respirátory, jinde rouškami.

 

Formulář pro cesty mimo okres ke stažení zde. Čestné prohlášení ke stažení zdePotvrzení zaměstnavatele na cesty do místa výkonu práce ke stažení zde.

‚Svědomí máme čisté‘

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci apeloval na občany, aby dali vládě šanci a tři týdny pomohli dodržováním opatření ke zpomalení šíření viru.

„Proč to fungovalo minulý rok? Všichni jsme se báli a viděli záběry z Itálie. Občané se navzájem na nedodržování upozorňovali. Velice bychom si přáli, abychom se vrátili nazpátek a znovu se zkusili chovat stejně. Pokud to neuděláme, celý svět uvidí Bergamo v Čechách,“ řekl premiér. „I když ne všechno jsme zvládli, dělali jsme to s plným nasazením a dobré víře. Svědomí máme čisté,“ podotkl.

Podle vicepremiéra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka mají všechna opatření jediný cíl: „Otočit křivky nově nakažených a hospitalizovaných lidí. Snažili jsme se přesvědčovat, že čas se krátí a vidíme katastrofu, do které by mohla naše země spadnout,“ uvedl Hamáček. Oproti podzimu má pak podle něj Česko výhodu v tom, že spustilo očkování obyvatel.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) pak varoval před kritickou situací v nemocnicích.„Situace je velmi závažná. V současné době se dostáváme k rizikovým hodnotám v počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče. I když všechna opatření budou fungovat, příští týden budou denní přírůstku kolem 20 tisíc nově nakažených,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Blatný.

Premiér Babiš na večerní tiskové konferenci také mluvil o spolupráci s opozicí. „Bohužel se tváří, že chce spolupracovat, ale když má podpořit naše návrhy, tak to nedělá. Domluvili jsme se na pandemickém zákoně, ale u nouzového stavu nás z nepochopitelných důvodů nepodpořili,“ prohlásil Babiš. „Proč jsme rozvolnili na začátku prosince? Protože opozice křičela, ať otevřeme obchody. Byla to chyba,“ dodal premiér.

vtk, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme