V živočišné výrobě není Česko soběstačné. Může za to špatné rozdělování dotací, zjistil kontrolní úřad

Státu se nedaří zvyšovat soběstačnost v živočišné produkci, přestože šlo v letech 2015 až 2017 na její podporu 21 miliard korun, z toho deset miliard korun z fondů Evropské unie. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu. Největší nedostatky zjistil u nastavení podmínek národních dotací.

Praha (Aktualizováno: 14:21 15. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Do živočišné výroby šlo v letech 2015 až 2017 v Česku celkem 21 miliard korun. (Ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Česko patří k zemím EU, které živočišnou výrobu výrazně dotují. Dotace na její podporu se od roku 2012 stále zvyšují. Dotace rozděluje a spravuje ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský a intervenční fond.

Zemědělci v živočišné výrobě budou mít možná také přístup k takzvané zelené naftě

Číst článek

Podle ministerstva byly dotace z programů vypláceny v souladu se stanovenými podmínkami. S penězi se nenakládalo nehospodárně, přesto je připravena změna, aby se vyloučily pochybnosti, uvedl v reakci mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Například na chov prasat a drůbeže vzrostly podle Nejvyššího kontrolního úřadu mezi lety 2012 až 2016 o 300 procent, stavy hospodářských zvířat se ale v roce 2017 oproti roku 2015 snížily a klesla i míra krytí spotřeby hovězího a vepřového masa, uvedl úřad.

Největší nedostatky zjistili kontroloři u národního dotačního programu, který má pomoci chovatelům prasat a drůbeže v boji proti nákazám. Ministerstvo zemědělství za tyto dotace proplatilo v kontrolovaném období 5,3 miliardy Kč. Podmínky, které ale resort nastavil, podle kontrolorů nenutily příjemce chovat se hospodárně.

„Dotace tak například používali k úhradě předražených pronájmů čisticích a dezinfekčních strojů nebo k zaplacení odborného dozoru při čištění stájí, které si přitom prováděli vlastními silami,“ uvedl kontrolní úřad.

Kontroloři ministerstvu také vytýkají to, že více než 200 milionů korun vyplatilo mlékárnám na úhradu běžných provozních výdajů. „Jednalo se přitom o společnosti, které dlouhodobě vykazují zisk,“ podotkl úřad.

Statistika NKÚ k soběstačnosti živočišné výroby v Česku | Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

Podle NKÚ u národních dotací nefungoval dobře kontrolní systém. V některých případech tak příjemci dostali proplacené neuznatelné výdaje nebo výdaje, na které nedoložili faktury.

Naopak u dotací z evropských zdrojů nastavilo ministerstvo řídicí systém i podmínky pro poskytování podpor až na některé dílčí nedostatky účinně, míní kontroloři. Chyby se podle nich týkaly dělení investičních projektů z programů rozvoje venkova. Někteří příjemci dotací tak mohli díky rozdělení projektů získat vyšší dotaci, než jakou dovoloval limit, uvedl NKÚ.

Státní zemědělských intervenční fond s těmito závěry Nejvyššího kontrolního úřadu nesouhlasí, postup byl podle mluvčí fondu Vladimíry Novákové zcela v souladu s nastavenými podmínkami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme