Život v Česku se v poledne na minutu zastaví

Česká republika úderem poledne oněmí. Minutou ticha uctí Václava Havla továrny, pošty i banky. Obchodní řetězce vyzvou zákazníky, aby na šedesát vteřin přestali nakupovat. V Olomouci a Ostravě bude přerušen chod hromadné dopravy. Pražský dopravní podnik podle své mluvčí Ilony Vysoudilové nechá rozhodnutí o zastavení autobusů a tramvají na řidičích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Reuters

„A to, zda bezpečně a na vhodném místě zastaví, s ohledem na cestující, ať už v prostředku MHD nebo na zastávkách, na řidičích zůstává to rozhodnutí právě s ohledem na bezpečnost a okamžitou situaci v provozu na konkrétním místě, kterou oni umí vyhodnotit nejlépe,“ řekla Ilona Vysoudilová.

Vedení Brna kvůli pohřbu Václava Havla omezuje dnešní program tradičních Vánoc na radnici. Z pásma pohádek, vystoupení a soutěží zcela vypadl večerní ohňostroj a diskotéka. V poledne bude program na Nové radnici na Dominikánském náměstí více než na hodinu úplně přerušen.

ČTĚTE TAKÉ: Stovky lidí se v katedrále svatého Víta rozloučí s Václavem Havlem

„Do programu je vložena minuta ticha za zesnulého Václava Havla, kterou vláda České republiky stanovila na 12. hodinu. Program brněnských Vánoc na radnici bude přerušen od 11:59 do 13 hodin, to znamená na celou jednu hodinu, a to z toho důvodu, že bude v té době pohřeb Václava Havla,“ řekl Pavel Žára z brněnského magistrátu.

Utichne také tak významný provoz, jako je Jaderná elektrárny Dukovany, potvrdil mluvčí Petr Spilka.

<a href="http://www.rozhlas.cz/zpravy/afrika/_themeline/1476"><img src="http://media.rozhlas.cz/_obrazek/2512183.jpg" alt="" /></a>

„Vyhlásíme závodním rozhlasem ve 12 hodin minutu ticha. Samozřejmě pokud by bylo něco neodkladného a musela obsluha komunikovat, tak to má přednost, nicméně není potřeba stále mluvit. Elektrárna samozřejmě stále běží, je hlídána automatikami a já si myslím, že tou minutou ticha uctíme památku našeho bývalého prezidenta Václava Havla,“ uvedl Petr Spilka.

V celé zemi se dnes v poledne na Havlovu poctu rozezní zvony a děla na Petříně vystřelí jednadvacet salv. Unikátní obrácené zvony v Rovensku pod Troskami v Libereckém kraji budou dokonce zvonit pět minut. Zvonit bude i liberecký kostel svatého Antonína Velikého, kde se dnes uskuteční zádušní mše.

Ivana Bernáthová, Vladan Dokoupil, Michal Malý, Petr Kořínek, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme