Život v Praze se vrací k normálu

Život v Praze se vrací do starých kolejí. Od 17. hodiny zastavují vlaky pražského metra na trase C opět ve stanici Vyšehrad. Pro návštěvníky se otevřel Pražský hrad i okolí Obecního domu. Někteří obchodníci začali z výloh odstraňovat dřevotřískové bednění, které mělo bránit případným atakům anarchistů. Rizika možného násilí a vandalismu při konání pražského summitu NATO se naštěstí nenaplnila. Jejich možnost po zkušenostech ze zasedání Mezinárodního měnového fondu ale neriskovaly mnohé firmy, společnosti a instituce. Pojišťovny tak před summitem Severoatlantické aliance zaznamenaly výrazný zájem klientů. Někteří, jako například Magistrát hlavního města Prahy, nakonec ale žádnou pojistnou smlouvu z nejrůznějších důvodů neuzavřely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit NATO v Praze | Foto: Jan Rosenauer

Podle mluvčího magistrátu Martina Kupky nenabídla žádná z pojišťoven podmínky, které by byly pro hlavní město proti rizikům poškození důležitých objektů přijatelné. Magistrát se proto soustředil na financování ostrahy více než 250 vytipovaných objektů.

"Pro summit NATO se v rozpočtu České republiky počítalo s 800 milióny korun, 460 miliónů z toho mělo být použito na zajištění bezpečnosti. V tom jsou ukryty částečně také peníze pro ochranu Prahy, pro všechny ty hlídky, které v předchozích dnech v Praze stály a střežily jak bezpečnost lidí, tak bezpečnost majetku."

Před summitem NATO prchlo z hlavního města až 200 tisíc Pražanů. Podle odhadu zhruba třetina z nich odcestovala do hotelů a penzionů v tuzemských horách, třetina na své chalupy a zbytek do zahraničí, hlavně na Slovensko. Někteří Pražané využili zasedání NATO k prvnímu lyžování na ledovcích v Rakousku. Vylidnění Prahy bude mít dopady také na tržby obchodníků.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme