Život zasvětila divadlu, až do poslední chvíle. Lidé se rozloučili s loutkoherečkou Helenou Štáchovou

Ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze se ve čtvrtek rodina, přátelé a veřejnost rozloučila s ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka Helenou Štáchovou. Loutkoherečka, scenáristka, režisérka a dabérka zemřela po těžké nemoci 22. března ve věku 72 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb Heleny Štáchové ve strašnickém krematoriu. | Foto: Filip Jandourek

Štáchová se do poslední chvíle věnovala divadlu, kterému zasvětila svůj profesní i osobní život. Nastoupila jako elévka, po roce odešla studovat Divadelní fakultu a po absolvování se v roce 1966 stala členkou této oblíbené loutkové scény. Byla interpretkou Máničky a od roku 1971 i nové postavy, kterou pro ni vytvořil její manžel Miloš Kirschner - paní Kateřiny Hovorkové alias Mániččiny bábinky.

Štáchová působila také v rozhlase, televizi a dabingu, jejím hlasem mluví Líza Simpsonová v televizním animovaném seriálu. S Kirschnerem natočila nesčetně gramofonových desek, kazet a CD. V této činnosti pokračovala s jeho nástupcem Martinem Kláskem. Byla autorkou knih, televizních scénářů i těch pro zvukové nosiče. Psala hry pro děti i dospělé, které se hrály doma i na zahraničních zájezdech.

Líza ani Mánička o svůj hlas nepřijdou. Helena Štáchová své nástupkyně sama odsouhlasila před svou smrtí.

Pohřeb Heleny Štáchové ve strašnickém krematoriu. | Foto: Filip Jandourek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme