Zástupkyně žižkovské Kliniky musí exekutorovi zaplatit odměnu 290 tisíc, rozhodl soud

Zástupkyně pražského Autonomního sociálního centra Klinika Tereza Virtová musí zaplatit exekutorovi Ivo Luhanovi přes 290 000 korun jako odměnu za vyklizení budovy. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 3, informovala ve čtvrtek Česká televize. O nákladech na samotnou exekuci, které exekutor vyčíslil na téměř milion korun, bude soud ještě rozhodovat.

Praha (Aktualizováno: 22:18 28. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyklízení Autonomního sociálního centra Klinika | Foto: Barbora Linková | Zdroj: Český rozhlas

„Soud rozhodl o první části exekuce – odměně pro exekutora (290 400 Kč). Soudkyně výši odměny pro exekutora potvrdila. Soud o částku týkající se nákladů na exekuci (exekutor požaduje 996 872 Kč) bude následovat,“ uvedlo centrum Klinika na svém facebookovém účtu.

Aktivisté opustili střechu centra Klinika na pražském Žižkově, vydrželi na ní týden

Číst článek

Podle člena kolektivu Kliniky Jakuba Orta spočítal exekutor svou odměnu tak, že si každou vyklizenou místnost naúčtoval jako vyklízení jednoho zvláštního objektu. „Soudkyně tuto nesmyslnou konstrukci akceptovala. S rozhodnutím samozřejmě nesouhlasíme a budeme podávat ústavní stížnost,“ cituje Orta facebook Kliniky.

To, že exekutor vyžaduje vysokou částku po jedné osobě, která navíc sama vyklízení domu aktivně nebránila, považuje Ort za akt politické represe.

Luhan požaduje peníze po člence kolektivu Kliniky Virtové. Zástupci sociálního centra už dříve uvedli, že exekutor zablokoval Virtové na osobním účtu 430 000 korun a zmrazil jí výplatu v práci.

Vyklízení budovy

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili jej a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových aktivistům budovu na rok k bezplatné výpůjčce. Ti ji svépomocí i opravili.

Smlouva Klinice vypršela počátkem března 2016. V říjnu téhož roku budovu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance. SŽDC nechalo budovu vyklidit exekutorem letos v lednu.

Za údajně neoprávněné několikaměsíční užívání nemovitosti se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových soudí s kolektivem Autonomního sociálního centra Klinika a Terezou Virtovou o 360 000 korun. Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 3.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme