Žižkovská věž v Praze dostala novou anténu

Žižkovská věž, dominanta hlavního města stojící ve třetím pražském obvodě, má novou anténu. Už po třech hodinách speciální dvourotorová helikoptéra dokázala demontovat starou a namontovat novou anténu. Měří 23 metrů a váží 9 tun. Akci přihlížely celé dopoledne stovky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výměna anténní věže žižkovského vysílače | Zdroj: ČTK

Vrtulník ruské výroby obsluhoval švýcarský tým, který musel pracovat s přesností na centimetry. Manažer rozvoje služeb Českých radiokomunikací Jiří Vykydal potvrdil, že spolupracují s těmi nejlepšími: "Sázíme samozřejmě na jistotu, Je to tým, se kterým spolupracujeme už několik let. Loni vyměňoval antény na Bukové hoře, předtím na Cukráku a na Kojále. Takže je to odzkoušeno a funguje to."

Jiří Vykydal také shrnul důvod výměny antény: "Původní anténa, kterou jsme sundali, byla konstruována před 18 lety na analogové vysílání. Dnes už technologicky nevyhovuje všem požadavkům digitálního vysílání. Proto jsme přistoupili k výměně."

V okolí věže platila přísná bezpečnostní opatření. Nikdo je neporušil, potvrdil Radiožurnálu Jakub Erben ze společnosti Erbes, která vypracovala bezpečnostní plán: "Bylo všechno respektováno naprosto stoprocentně. Všechno jsme stihli dříve než jsme očekávali. I Mahlerovy sady se otevírají dřív než jsme původně očekávali."

České radiokomunikace musely vyměnit anténu kvůli nástupu digitálního vysílání. Zhruba dva týdny budou technici novou anténu zkoušet a ladit, na konci října by měla začít digitálně vysílat.

Mnoho článků o digitálním vysílání rozhlasu a televize naleznete na našem speciálním webu.

Nikola Bojčev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme