Žižkovský vysílač změní anténu

Náročná výměna čeká zítra pražský Žižkov. V Mahlerových sadech se bude měnit hlavní anténní systém vysílače Praha-město. Speciální vrtulník postupně odstraní z vrcholu starou anténu a nahradí ji novou soustavou pro digitální vysílání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žižkovský vysílač

Žižkovský vysílač | Foto: Jan Rosenauer

Vzhledem k náročnosti kvůli zástavbě bude nutné okolí žižkovské věže uzavřít. Výměnu by mohlo oddálit jen počasí - těžký vrtulník může startovat pouze za příhodných klimatických podmínek.

Radiokomunikace budou vyměňovat osmnáct let starou anténu za novou, která má lepší parametry pro šíření digitálního televizního vysílání. Protože těleso antény váží skoro devět tun (8 650 kg) a bude se měnit pomocí specializovaného vrtulníku, musela být přijata mimořádná bezpečnostní opatření. To pro případ, že by nastaly natolik nepříznivé podmínky, při nichž by vrtulník musel těžký náklad, který má v průměru necelé dva metry, odhodit. Hlavním důvodem ale je, že vrtulník bude vířit vzduch, mohou padat větve nebo poletovat menší předměty.

Kdy přesně výměna proběhne, to velmi závisí na počasí. Pokud půjde vše podle plánu, měly by práce začít v pondělí v 8 hodin ráno a o dvě hodiny později poprvé vzlétne vrtulník, aby postupně sundal starou anténu. Pak bude při několika vzletech nasazovat součásti nové antény.

Demontáž a montáž antény bude zajišťovat asi patnáct lidí, unikátní ruský vrtulník Kamov bude pilotovat švýcarská posádka. Stará anténa bude ekologicky zlikvidována, ujistili zástupci Českých radiokomunikací.

Mnoho článků o digitálním vysílání rozhlasu a televize naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Filip Rožánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme