Zjištění o neplatnosti smlouvy nás šokovalo, tvrdí pražský primátor Tomáš Hudeček

Otevření tunelu Blanka, nejdelšího městského tunelu ve střední Evropě, plánované na jaro příštího roku, se pravděpodobně odkládá. Pražský magistrát dluží firmě Metrostav víc než dvě miliardy korun a neschválené zůstávají navržené změny v projektu. Magistrát dnes navíc oznámil, že smlouva mezi Prahou a Metrostavem je od začátku neplatná. Jak je možné, že to vedení města zjistilo až teď, vysvětloval na Radiožurnálu pražský primátor za TOP 09 Tomáš Hudeček.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek pražské primátora Tomáš Hudeček (na snímku z února 2012). | Zdroj: ČTK

Informace, která od vás přišla, je velmi překvapivá. Totiž, že smlouva mezi městem a Metrostavem je neplatná od úplného počátku. Jak to zdůvodňujete?

Nejvíc šokováni jsme asi my. Nás možná ještě před několika dny, týdny, měsíci ani ve snu nenapadlo, že při důsledné kontrole jednotlivých usnesení zjistíme, že smlouva nebyla schválena ani zastupitelstvem, ani Radou hlavního města Prahy. Vzhledem k tomu, že jsme i v obdobné situaci několikrát jednali s péčí řádného hospodáře, což by se naskýtalo, protože naším směrem je to dostavět, zaplatit Metrostavu za odvedenou práci. Ale v případě, že na druhé straně, když už nás policie stíhá, takto nezákonně postupovat podle právních kanceláří zkrátka nejde.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci kolem výstavby tunelového komplexu Blanka mluvili na Radiožurnálu František Polák, tiskový mluvčí Skupiny Metrostav, a Tomáš Hudeček, pražský primátor za TOP 09

Vy jste na to přišli až teď, že smlouvy neschválila rada ani zastupitelstvo a že to bylo nutné pro to, aby platily?

Ano, to je neuvěřitelná věc, která vyšla najevo až ve chvíli, kdy jsme na základě velmi zvláštních zjištění v minulých měsících zadali našemu Odboru kontroly magistrátu hlavního města Prahy, aby prověřil právě i tyto náležitosti. A teprve při jejich prověřování, ano, po x letech stavby, jsme přišli na to, že nebyla schválena smlouva radou a zastupitelstvem. Ukazuje na to dílčí správa kontrolního odboru, je pravda, že ještě není zcela definitivní.

Tunel Blanka, který nenávratně změnil tvář Prahy, je tedy černá stavba?

V tuto chvíli to vypadá, že hlavní právní úkon, který podle zákona o hlavním městě Praze měl proběhnout, neproběhl. A tedy ve chvíli, kdy tunelový komplex Blanka je ještě v procesu výstavby a my nějakým způsobem musíme zaplatit a pokračovat v té stavbě a poslat další peníze zhotoviteli, tak v tuto chvíli, pokud se rada nechce vystavit ještě dalšímu trestnímu stíhání, tak to není možné.

Co tedy bude dál, když říkáte, že nemůžete doplatit, co zbývá? A Blanka je rozestavěná…

Rada se sešla na mimořádném jednání a schválila usnesení, ve kterém úkoluje urychlené dokončení tohoto posudku. Následně úkoluje náměstka Nouzu zodpovědného za infrastrukturu, aby zaúkoloval právní kancelář k potvrzení nebo vyvrácení skutečností, které v posudku odboru kontroly jsou. A v případě, že se potvrdí naše podezření a to, co je v dílčí zprávě obsaženo, tak vstoupíme do jednání se zhotovitelem a budeme se všemožně snažit najít právní cestu k tomu, aby i přes opomenutí těchto stěžejních a prvotních právních kroků jsme byli schopni najít společnou cestu.

Smlouva o Blance s Metrostavem je od začátku neplatná, oznámil pražský magistrát

Číst článek

Společnou cestu, aby město mohlo Blanku dostavět? Může se stát, že ji město nedostaví?

Společnou cestu k tomu, aby bylo možné vůbec právně zaplatit zbývající částku a zaplatit pokračování stavby tunelového komplexu, aby zhotovitel mohl stavbu dokončit.

A co když se ta cesta nenajde, když říkáte, že ji také nemusíte najít? To pak zhruba 25 miliard korun, které jsou už prostavěné, bude vyhozeno z okna?

Já si to v tuto chvíli vůbec nedokážu představit. To je věc na právní analýzy. Bohužel už se nedokonalostí zákonů dostáváme do jakéhosi střetu našeho rozhodování. Na jedné straně jsme si vědomi toho, že je naším obrovským zájmem tunelový komplex dostavět a usnadnit tak obyvatelům už tak hrozné životní prostředí. Na druhou stranu v případě, že policie dnes stíhá každý úkon i řádného hospodáře, tak zkrátka jednoduše zákonnou cestou v tuto chvíli po té dílčí správě není jednoduché takto pokračovat.

Může to dojít až k tomu, že Blanka nebude dokončená a bude zasypána? To by přece stálo také nějaké peníze. I na tom by se Praha eventuálně podílela?

Já si neumím vůbec přestavit, že budeme zasypávat stavbu. Já se obávám už jen toho, že ji budeme zastavovat. Protože i zastavení stavby jsou řádově stovky milionů korun a to je částka, kterou hlavní město Praha rozhodně v současné rozpočtové situaci nedisponuje, abychom si to mohli dovolit. Už pouhé zastavení stavby považujeme za naprostou katastrofu. Ale je příliš předčasné hodnotit, co vyjde z dalších právních analýz. Pro mě osobně je šokující už fakt, že první právní úkon, který měl být schválen, schválen nebyl.

Kdo je za to zodpovědný?

Metrostav přeruší stavbu tunelu Blanka. Praha mu dluží přes 2,1 miliardy korun

Číst článek

Bohužel je to nutno přičíst na vrub tehdejší Radě hlavního města Prahy, možná částečně i zastupitelstvu. To je období primátora Béma v letech, kdy byl tunelový komplex schvalován.

Podáte nějaká trestní oznámení? Jak je možné domoci se toho, kdo je zodpovědný, že je tunel Blanka možná černá stavba, že možná nebude nikdy dostavěný?

Já si nedokážu představit, že by to tímto způsobem mohlo skončit. Na druhou stranu je pravda, že v případě, že zjistíme jakákoli pochybení a bude možno ukázat na konkrétní osobu nebo rozhodování jakéhokoli orgánu, jsme povinni už jen ze zákonných důvodů podat trestní oznámení.

Vy ještě nemáte dostatečný důvod, abyste nějaká trestní oznámení podali?

Dnešní zjištění, které bylo na jedné straně zjištěno i tou dílčí zprávou odboru kontroly, a na druhé straně k němu k dnešnímu dni přispěl i samotný dopis zhotovitele, je jakýmsi prvním nástřelem a dílčí zprávou, takže je ještě brzy odvozovat z toho, koho je možné obvinit a koho ne.

Veronika Sedláčková, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme