Zjištění o VZP jsou podle ministra financí alarmující

Za alarmující označil ministr financí Bohuslav Sobotka výsledky kontroly hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny. Sobotka před sněmovní vyšetřovací komisí, která má zjistit příčiny mnohamiliardového zadlužení VZP, mimo jiné připomněl, že ministerstva financí a zdravotnictví vykonávala ve VZP kontrolu, ale řada věcí vyplula na povrch až teď, po uvalení nucené správy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VZP | Foto: Marián Vojtek

Za problematické považuje ministr Sobotka zejména smlouvy, které jsou provázeny podezřením ze střetu zájmu: například elektronické zdravotní knížky, ozdravné akce typu Mořský koník nebo smlouvy související s mluvčím Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřím Suttnerem.

Kdo je více odpovědný za 11miliardový dluh pojišťovny, Sobotka ale nechtěl hodnotit. Příčinou nestability systému zdravotnictví je však podle něj celá řada faktorů. Mezi nimi vypočítal špatné nastavení systému, nedostatečnou platbu státu za pojištěnce, ztrátu vlivu ministerstva zdravotnictví a převod nemocnic na kraje.

Předseda komise, sociální demokrat Jozef Kubinyi byl s informacemi, které poslanci získali, spokojen. "Komise postupně nabírá další a další skutečnosti a vědomosti kolem Všeobecné zdravotní pojišťovny, a myslím si, že vystoupení pana ministra Sobotky bylo velmi přínosné, protože objasňuje spoustu věcí z pohledu ministerstva financí."

Celého jednání komise se účastnila i odvolaná ředitelka VZP Jiřina Musílková. Ta považuje příklady svého pochybení za smyšlenky ministra zdravotnictví a jeho podřízených. "Vytahují jako králíky z klobouku jednotlivé nápady, které vzápětí se ukáží jako nepravdivé. Ukradená tři auta - není to pravda, individuální smlouvy, nadstandardní smlouvy - není to pravda. To jsou jednotlivé věci, se kterými se ani nemůžeme seznámit. To je zpochybnění zákona o kontrole, vytahování věcí, ke kterým jsme se nemohli vyjádřit, a my je vzápětí vždycky vyvrátíme."

S postupem parlamentní komise je ale spokojená. "Pan předseda komise ji vede velmi objektivně, nemám žádné negativní pocity, dotazy členů komise jsou poměrně zasvěcené," říká Musílková.

Lucie Weissová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme