Zkontrolujte svou karmu, apelují záchranáři. Horko zvyšuje riziko otravou oxidem uhelnatým

Záchranná zdravotnická služba hlavního města Prahy varuje před zvýšeným rizikem otravou oxidem uhelnatým. Horké počasí totiž nepříznivě ovlivňuje odvod spalin z karmy. Serveru iROZHLAS.cz záchranáři potvrdili, že jen za poslední dva dny vyjeli k 9 případům otravy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická záchranná služba Hl.m. Prahy, Míčánky, sanita, sanitka | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Od včerejšího dne (pondělí, pozn. red.) pražští záchranáři ošetřili 9 pacientů, kteří byli intoxikováni oxidem uhelnatým. Takže bychom chtěli opravdu velmi doporučit pravidelnou kontrolu plynových spotřebičů a komínů. Především pak doporučujeme nainstalovat alarmová čidla," sdělila mluvčí pražské záchranné zdravotnické služby Jana Poštová. Od začátku roku už podle ní záchranáři vyjížděli k 21 případům otrav tímto plynem.

„Rozhodně je na místě, pokud lidé mají v koupelně nainstalovanou karmu, aby se v místnosti nezavírali a naopak hodně větrali," dodává.

Varovnými příznaky jsou podle Poštové nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, pocity na omdlení, ale i bušení srdce. Pokud lidé některé z těchto příznaků pocítí, měli by neprodleně kontaktovat tísňovou linku 155.

'Mamince se udělalo nevolno.'

„Jedním z případů byla 49letá žena, jejíž dcera zavolala na tísňovou linku s tím, že se mamince doma udělalo ‚jen' nevolno a bolí ji hlava. Posádce záchranářů se při jejím ošetření aktivoval hlásič CO, kterým jsou vybaveni všichni členové výjezdových skupin. Byt proto začali okamžitě větrat. Na místo jsme vyslali i našeho inspektora, který domněnku ohledně otravy oxidem uhelnatým potvrdil. Po vyšetření transportovali záchranáři ženu do Nemocnice Na Homolce k hyperbarické léčbě do barokomory, jejíž provoz byl na náš podnět v nemocnici znovu obnoven" uvádí Poštová.

Oxid uhelnatý je prudce jedovatý plyn bez barvy, chuti či zápachu. Vzniká typicky při nedokonalém spalování plynu v domácích spotřebičích, jako jsou průtokové ohřívače nebo etážová topení. Přes veškerá opatření má v Praze oxid uhelnatý na svědomí každoročně několik obětí. 

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme