Zlatá ulička bude přes rok zavřená. Kvůli opravě kanalizace

Zlatá ulička se příští pondělí 3. května kvůli opravě kanalizace uzavře. Za rok by měla být opět přístupná. Místo obchodů se suvenýry by v ní ale měly být expozice o historii Prahy, včetně zlatnické dílny ze 16. století nebo příbytku pro kartářku a milovníka kinematografu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá ulička se návštěvníkům otevře opět v pondělí

Zlatá ulička se návštěvníkům otevře opět v pondělí | Foto: Tomáš Adamec

Zlatá ulička vznikla v 16. století na skládce, proto archeologové předpokládají, že při vykopávkách najdou cenné věci. A ředitel odboru cestovního ruchu ze Správy Pražského hradu František Kadlec dodává, že kdyby se opravovala jen kanalizace, Zlatou uličku by otevřeli dřív.

Přehrát

00:00 / 00:00

3. května se kvůli opravě kanalizace uzavře Zlatá ulička v Praze. Téma reportáže Michaely Veteškové.

„Zlatá ulička vznikla jako jakási parazitní zástavba, kde se usidlovali ti nejchudší z chudých. Je pouze dílem osudu, že jejich domy nebyly po staletí zbourány. Ta tendence tu ovšem za Marie Terezie byla,“ řekl Kadlec Radiožurnálu.

Návrat k barevnosti

Po opravě bude ulička s malými pitoreskními domky vypadat jako dřív, zůstanou jejich barevné fasády i kočičími hlavami dlážděná úzká cesta, změní se ale obyvatelé domků.

„Určitě se vrátíme k barevnosti, a to navzdory faktu, že v historii ulička takto barevná nebyla. Dodalo jí to ale na pohádkovosti,“ myslí si ředitel odboru cestovního ruchu ze Správy Pražského hradu.

Ulička je dlážděná kočičími hlavami a je velmi úzká, přesto ještě v dobách Jana Nerudy si obyvatelé těchto trpasličích domků naproti svým příbytkům postavili chlívky pro zvířata i dřevěné kůlny.

„Zlatá ulička byla v jeho době pouze metr široká,“ upřesňuje František Kadlec

Kino pana Gazdy

Už v 16. století to bylo místo chudých lidí. V roce 1597 požádali střelci při branách Pražského hradu císaře Rudolfa druhého o svolení, aby mohli vnově opravené zdi oblouky zazdít a zařídit si v nich komůrky, které by zabírali jen hloubku výklenků.

„Hned vedle, v čísle 13, se nachází nejmenší domek v celé Praze. Na čísle 13 je také vidět, jak domy vypadaly původně. Ve fasádě je vyznačený hradební výklenek, který byl zazděný. Tak vznikl malý a jednoduchý příbytek. Zde bude imitovaná zmiňovaná dílna, který tu v minulosti sídlil. V čísle 12 budeme imitovat příbytek pana Gazdy, který zde provozoval kinematograf,“ vysvětluje historik a dodává, že kanalizaci tady vybudovali před šedesáti lety a od té doby ji nikdo neopravoval.

„Číslo 16 hodláme po rekonstrukci upravit jako krčmu. Víme, že se tu totiž v minulosti provozoval šenk, což máme podložené dobovými záznamy,“ nastínil plány Kadlec.

Po stopách prominentů

Od doby Rudolfa II. tady žili nejenom zlatníci a střelci, ale i zaměstnanci hradu - vrátní, hlídači, zvoníci. O tři století později se stalo módou pobývat ve Zlaté uličce. „Roku 1916 tu Franz Kafka napsal Venkovského lékaře, v domku číslo 12 se scházeli básníci Jaroslav Seifert, František Halas,“ dodává historik Kadlec.

Po druhé světové válce domky od posledních majitelů vykoupila Kancelář prezidenta republiky a před pětapadesáti lety dal architekt Pavel Janák a výtvarník Jiří Trnka Zlaté uličce současný vzhled. Trnka pitoresknost domečků podtrhl různobarevnými fasádami, které tisíce turistů ročně obdivují.

Za rok by mohli zajít například na prohlídku domku, ve kterém žila ve své době uznávaná věštkyně.

Michaela Vetešková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme