Salmonelózou ve zlínské nemocnici nakazilo 68 lidí, nákazu způsobil oběd

Nákazu salmonelózou ve zlínské krajské nemocnici způsobil oběd, a to kuře s rýží podávané 14. března. Onemocnělo 68 lidí. Vyplývá to z vyjádření hygieniků zveřejněného na stránkách krajské hygienické stanice. Nemocnici podle jejího mluvčího Egona Havrlanta hrozí sankce, její výše ještě není známa.

Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice (ilustrační foto)

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Salmonelózou onemocnělo 38 pacientů a 30 zaměstnanců. „V odebraném vzorku kuřete s rýží byla potvrzena Salmonella enteritidis, která je identická s kmenem vykultivovaným z klinických materiálů nemocných osob,“ uvedla Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice.

Další maso z Polska se salmonelou. Bakterie byly ve čtyřech tunách drůbežího na Zlínsku

Číst článek

V souvislosti s epidemií salmonelózy byli čtyři lidé hospitalizováni na infekčním oddělení v Uherském Hradišti. Zlínská nemocnice pacienty léčila zejména podáváním infuzí. U některých pacientek na gynekologicko-porodnickém oddělení bylo onemocnění závažnější a bylo třeba nasadit antibiotika. Někteří nemocní se léčili doma.

Hygienici již poslali nemocnici závěrečný protokol, proti zjištění může nemocnice podat námitky. Až pak se bude řešit případná sankce. Hygienici budou i nadále v nemocnici zajišťovat četnější státní zdravotní dozor.

‚Osobní odpovědnost‘

Nemocnice podle Havrlanta hned po objevení nákazy zavedla opatření, aby se situace neopakovala. „Posílili jsme kontroly rozmrazování masa a jeho tepelné úpravy tak, aby tyto postupy byly monitorovány důsledně. Zvažujeme i nákup kamer a jejich umístění do prostor, kde se připravuje nemocniční strava, abychom případnou lidskou chybu mohli včas odhalit a v budoucnu eliminovat,“ řekl Havrlant.

Výskyt salmonelózy v dodávaných surovinách neovlivníme, ale chceme se důsledně zaměřit na správný postup při jejich zpracování,“ dodal. Z verdiktu hygieniků bude podle něj vyvozena osobní odpovědnost některých zaměstnanců.

„Zatím jim byly uděleny pouze výtky. V každém případě chceme, aby se taková situace už neopakovala,“ uvedl Havrlant.

Věcí se zabývá zlínská policie, která přijala trestní oznámení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme