Adámek, Filip, Jünger, Blahová. Doplňovacích senátních voleb na Zlínsku se zúčastní devět kandidátů

O uvolněné místo senátora na Zlínsku má zájem devět lidí. Tolik je totiž podaných kandidátních listin, které strany a hnutí musely odevzdat na zlínský magistrát do pondělních 16.00. Řekl to vedoucí odboru kanceláře zlínského primátora Tomáš Lang. Doplňovací volby se uskuteční 18. a 19. května. Místo se uvolnilo po rezignaci senátora Františka Čuby (SPO). Nový senátor bude zvolen jen do konce Čubova šestiletého mandátu, tedy do podzimu 2020.

Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Čuba.

František Čuba. | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

„K dnešním 16:00 bylo podáno devět přihlášek k registraci pro doplňující volby do Senátu v senátním obvodu 78 Zlín," uvedl Lang. Zprávu k doplňujícím senátním volbám se seznamem kandidujících subjektů bude magistrát vydávat v úterý.

Čuba i nadále úřaduje v senátní kanceláři. Na regionu mu záleží, tvrdí jeho exkolega Valenta

Číst článek

Seznam svých kandidátů zveřejnily strany a hnutí již před lhůtou pro podání kandidátních listin. Kandidátem Starostů a nezávislých je zlínský primátor Miroslav Adámek (STAN). Podpoří jej také ODS i TOP 09, které vlastní kandidáty nepostaví.

ANO do doplňovacích senátních voleb nominovalo krajského zastupitele a lékaře Michala Filipa. Za ČSSD bude o místo v Senátu usilovat zlínský chirurg Radim Jünger. Lidovci vsadí na krajskou radní pro sociální věci Michaelu Blahovou, komunisté nominovali zlínského zastupitele Radomíra Rafaju.

Ve stranických primárkách Pirátů, ze kterých vzešel jejich kandidát, uspěl novinář Aleš Fuksa. Kandidátem SPO je její krajský předseda, lékař a bývalý hejtmanův náměstek Lubomír Nečas.

SPD nominovala hydrogeologa a krajského zastupitele Zdeňka Vacka. Strana zelených vlastního kandidáta do doplňovacích voleb nepostaví. Za politické hnutí SENÁTOR 21 bude kandidovat daňový poradce Tomáš Goláň.

Odstoupil kvůli tlaku

Při posledních senátních volbách ve Zlíně na podzim 2014 usilovalo o úspěch 12 lidí. V jejich druhém kole porazil Čuba současnou poslankyni a tehdejší končící senátorku Alenu Gajdůškovou z ČSSD.

Poslední den ve funkci. Čuba poslal do Senátu svou rezignaci, jeho mandát oficiálně zaniká

Číst článek

Někdejší šéf slušovického družstva na konci letošního února z funkce odstoupil. Svůj krok zdůvodnil tlakem, kterému čelil kvůli půldruhého roku trvající absenci v Senátu.

Souboj prezidentských kandidátů

Kandidaturu už ohlásili také někteří zájemci pro standardní podzimní senátní volby. V nich se nejsledovanější souboje očekávají hlavně v Praze, kde se bude volit ve čtyřech obvodech. Uspět tam chtějí mimo jiné někdejší prezidentští kandidáti Pavel Fischer (Praha 12), Marek Hilšer (Praha 2) a Jiří Drahoš (Praha 4), který se postaví senátorce a své někdejší podřízené Evě Sykové (ČSSD).

Mezi pražské soupeře budou patřit za Piráty senátor Libor Michálek (Praha 2), exnáměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (Praha 8) a někdejší ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová v Praze 12, kde místo uvolní senátor ODS Tomáš Grulich.

Oznamuji rezignaci, vzkázal Čuba do Senátu. Funkci složí prý kvůli 'tlakům' a 'nepříjemným útokům'

Číst článek

Kvůli Drahošovi se exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) rozhodl kandidovat na Chrudimsku. Na Náchodsku chce uspět předseda lidovců Pavel Bělobrádek, kde mu soupeřem bude mimo jiné místostarosta Náchoda Miroslav Brát (ČSSD).

Čunek i Wagnerová

Na Vsetínsku bude senátorský mandát obhajovat zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). V Brně chce místo po Elišce Wagnerové (za Zelené) obsadit rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Mezi senátorské adepty na Třebíčsku bude patřit herec Oldřich Navrátil (za TOP 09). Do Senátu se chce vrátit jeho někdejší místopředseda a exministr vnitra Jan Ruml.

Křeslo bude znovu obhajovat Jaroslav Kubera (ODS), podobně jako předseda senátorů ČSSD Petr Vícha, exministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) nebo místopředseda Senátu Jiří Šesták (za STAN).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme