Zlínskému kraji docházejí covidová lůžka a personál. Některé pacienty vozí do Brna a Olomouce

Nemocnice Zlínského kraje začaly převážet pacienty s koronavirem do sousedních krajů. Ve všech čtyřech zařízeních zbývá dohromady už jen osm lůžek s plicními ventilátory a 50 lůžek s kyslíkem. Ve vysílání Radiožurnálu o tom informoval předseda představenstva krajských nemocnic Radomír Maráček. Podle něj je hlavním problémem nedostatek personálu.

Zlín (Aktualizováno: 11:06 30. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnicím Zlínského kraje chybí personál ke covidovým lůžkům. Ilustrační foto | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

„Zavřeli jsme z nedostatku personálu oddělení, takže máme v tuto chvíli třeba jen ve zlínské nemocnice pět oddělení, která jsou prázdná, vybavená. Jsou tam lůžka a veškerý potřebný materiál, ale protože nemáme personál, nejsme schopni je provozovat,“ vysvětlil Maráček.

‚Opravdu se blížíme hraně.‘ Nemocnice zatím nápor pacientů zvládají, zlom může přijít příští týden

Číst článek

Do nemocnic v Brně a v Olomouci se zatím podle něj přesunul více než tucet hospitalizovaných. Lékaři pacienty k převozu vybírají podle jejich zdravotního stavu a schopnosti transportu.

„Funguje to tak, že začne pracovat koordinační skupina při ministerstvu zdravotnictví a ta bude přerozdělovat pacienty, co potřebují pomoc,“ potvrdil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek z KDU-ČSL. Podle něj zbývá v tuto chvíli ve Zlínském kraji asi padesát volných lůžek, ke kterým mají nemocnice personál.

„Pak bude muset nastat scénář, kterého se asi všichni bojí – že se sníží kvalita péče. Pokud budou kapacity zaplněny, tak nastane scénář, co se označuje jako italský,“ dodal Radomír Maráček.

Vendula Vrbová, Veronika Žeravová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme