Zlínští lidovci podpořili Čunka, má zůstat v čele strany

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek chce zjistit, jestli má ve své straně důvěru. Zítra o tom bude hovořit s lidoveckými politiky na celostátní stranické konferenci. Už včera Čunka podpořilo vedení jeho domovské organizace ve Zlíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Čunek | Zdroj: ČTK

Z 23 přítomných členů krajského výboru souhlasili s usnesením všichni kromě dvou, kteří se hlasování zdrželi. Důvody pro podporu Jiřího Čunka shrnul místopředseda krajské organizace Jindřich Ondruš.

"Z těch informací, které jsme dostali, z toho, že tady s ním řadu let spolupracujeme, a dále z toho, že ctíme presumpci neviny, tak podporujeme jeho setrvání v pozici předsedy strany," uvedl Ondruš.

Předseda zlínských lidovců Jiří Stodůlka řekl, že Čunek přinesl na zlínské jednání i část policejních dokumentů, které hodlá ukázat v úterý celostátnímu vedení.

"Po zběžném prohlédnutí těchto stránek jde skutečně o daleký zásah do historie jeho rodiny. Je to velmi divné, mám takový pocit, že to je skutečně na politickou objednávku tato kauza, protože zabíhání do těchto podrobností daleko před lety, kdy vstoupil do politiky, je svým způsobem veliký unikát," uvedl Stodůlka.

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Čunek se rozhodl odejít z vládních funkcí poté, co se znovu otevírá jeho údajná korupční kauza. Navíc čelí podezření z možného neoprávněného čerpání sociálních dávek v době, kdy na bankovní účty zároveň uložil 3,5 milionu korun. Část peněz prý měl Čunek pouze ve správě a právě zítra by měl svým stranickým kolegům prozradit, od koho peníze byly.

Někteří lidovci chtějí dát svému předsedovi ještě šanci, jiní ho ale otevřeně vyzývají k odchodu. Jak Čunek řekl v České televizi, vše se uvidí zítra na celostátní stranické konferenci. "Já samozřejmě nechci být předsedou, kdy většina si myslí, že bych tam být neměl. Určitě se podle toho zařídím. O tom právě chci, aby jednala celostátní konference," uvedl Čunek.

Politici ze zlínské KDU-ČSL zítra navrhnou, aby byl původně programový jarní sjezd KDU-ČSL opět sjezdem volebním. Předsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová k tomu pro Radiožurnál řekla: "Pro ty, kteří Jiřího Čunka podporují, je to zpráva o tom, že Jiří Čunek se zřejmě bude znovu o tuto funkci ucházet. Pro ty, kteří chtějí změnu ve vedení strany, je to šance nabídnout nového kandidáta.

Podle lidoveckého místopředsedy sněmovny Jana Kasala má svou budoucnost v rukou sám Čunek. "Je na zvážení Jiřího Čunka, jak se rozhodne. Osobně předpokládám, že ve funkci setrvá. Rozuměl jsem zlínské krajské organizaci, že chce volební sjezd, a myslím si, že bude snaha Jiřího Čunka do tohoto volebního sjezdu vydržet v čele KDU-ČSL," uvedl Kasal.

Martin Hromádka, Pavel Sedláček, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme