'Jak se pije dneska, se nikdy nepilo.' Zločinů pod vlivem alkoholu výrazně přibývá

V Česku dlouhodobě roste počet trestných činů spáchaných pod vlivem omamných látek, včetně alkoholu. Upozornil na to národní protidrogový koordinátor. A vyplývá to i z policejních statistik. Zatímco v roce 2005 měli opilí lidé na svědomí asi pět procent objasněných trestných činů, o deset let později už to bylo víc než 14 procent. Nejčastěji jde o domácí násilí, ale jsou to i vraždy nebo krádeže.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Například v půlce dubna napadl opilý mladík seniora na pražském sídlišti Prosek - přímo před lidmi na zastávce autobusu. Vzal mu tašku a zkopal ho do bezvědomí. Pětadvacetiletý muž se tak bude zpovídat z výtržnictví, ublížení na zdraví a také z krádeže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil: "Významný podíl má nadměrné pití na zneužívání dětí a domácí násilí na dětech."

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila hraje u násilí v Česku dlouhodobě velkou roli právě alkohol.

„Výrazně narůstá počet trestných činů, co se týká násilí pod vlivem alkoholu, ale i drobné trestné činnosti. Významný podíl má nadměrné pití na zneužívání dětí a domácí násilí na dětech," řekl Radiožurnálu Vobořil.

Trend potvrzují i některé pomáhající organizace, jako je Bílý kruh bezpečí nebo Sdružení na ochranu ohrožených dětí. Alkohol například hrál roli i ve třetině z více než 3500 případů úmyslného ublížení na zdraví, které policie evidovala v posledních dostupných souhrnných statistikách z roku 2015. A opilci tehdy měli na svědomí i třetinu všech objasněných vražd.

„Stouply statisticky trestné činy: násilí proti úřední Osobě a omezování a zbavení osobní svobody o 13 skutků. Nezletilí pod vlivem alkoholu se nejvíce dopouštěli sprejerství, loupeží a úmyslného ublížení na zdraví," doplnila loňská čísla mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.


I přesto ale podle Vobořila zůstávají Češi k alkoholu velmi tolerantní. „Tak, jak se pije dneska, se nikdy nepilo. A ta vůle cokoli změnit je strašně malá," dodává.

Ministerstvo zdravotnictví se proto zavázalo do roku 2018 snížit konzumaci alkoholu v Česku o 3 a půl procenta. Jen to ale zřejmě stačit nebude. Policie eviduje i vzrůstající počet trestných činů pod vlivem drog. Mezi lety 2005 a 2015 jich přibylo skoro šestinásobně. 

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme