Zločinu v internetovém podsvětí přibývá. Kyberzločince je možné si i najmout

Zločinci, kteří páchají trestnou činnost na internetu, už nemusí být počítačoví experti. Kyberzločince si mohou najmout. Policie upozorňuje, že stále častěji k tomu využívají internetové podsvětí, takzvaný darknet. Internetový zločin je navíc profesionálnější, organizovaný a nemá hranice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy, které odjely z Velké Británie do Sýrie a přidaly se k Islámskému státu, hrají klíčovou roli na sociálních sítích

Ženy, které odjely z Velké Británie do Sýrie a přidaly se k Islámskému státu, hrají klíčovou roli na sociálních sítích | Foto: Fotobanka Freeimages

Vloni na podzim spolupracovala česká policie na jedné z největších mezinárodních razií proti kyberzločincům. Provozovali jeden ze serverů, kde bylo možné koupit drogy a další nelegální zboží.

„Na této akci spolupracovalo 16 zemí. 17 lidí bylo zatčeno, přes 400 domén bylo zajištěno, stejně jako zhruba milion dolarů v bitcoinech a 180 tisíc eur. To vše díky mezinárodní spolupráci," popsal Peter Traven z americké FBI.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle policie přibývá zločinu v takzvaném internetovém podsvětí. Více zjišťovala redaktorka Evelyna Kulíšková

Jen v Česku se loni stalo přes 4300 případů kyberkriminality, což je skoro o polovinu víc než v předchozím roce. Část pachatelů přitom využila právě anonymního prostředí takzvaného temného internetu.

„Specifické detailní statistiky v této oblasti nevedeme, nicméně z praxe můžeme říci, že policie řeší stále větší objem trestné činnosti z této oblasti, která se také stále více profesionalizuje,“ potvrzuje mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták.

„Setkáváme se tady s drogovou problematikou, mravnostní kriminalitou a s oblastí distribuce různých dalších komodit, od prodeje padělaných dokladů až po oblast nabízení hackingu jako takzvané komerční služby."

Skrytý internet kyberzločin zpřístupňuje

Objednat si tak lze třeba hackerský útok na něčí e-mail nebo webové stránky. Skrytý internet, do kterého se dá proniknout jen pomocí speciálního vyhledávače, podle policie zpřístupňuje kyberzločin více lidem, a navíc anonymně.

Podle bezpečnostního analytika Pavla Bašty toho mohou zneužívat třeba internetoví teroristé, kteří na dálku pomocí počítačových programů - takzvaných malwarů - ovládají cizí počítače.

„K tomu, aby skryli, kde mají svůj řídicí server, ze kterého ten, kdo ty počítače 'zotročil', dává příkazy. Aby policie nemohla ten server vypátrat.“

Zejména v internetovém podsvětí se pak ukrývá velká část šiřitelů dětské pornografie i jejich zákazníků. Přitom skrytý internet sám o sobě podle Bašty nelegální není. Slouží například pro komunikaci disidentům v diktaturách nebo pro obcházení cenzury.

„Tohle se řešilo například v Číně, která se snažila provoz nějakým způsobem blokovat nebo narušit. Protože jak víme, Čína provozuje obrovský firewall, který umožňuje blokovat přístup na některé stránky pro její občany. A tímto způsobem lze tuto cenzuru obejít a dostat se kamkoliv," vysvětluje bezpečnostní analytik Pavel Bašta.

Používání, a tedy i zneužívání skrytého internetu má podle něj i své slabiny. Třeba nastražené malwary nebo programy, díky kterým je nakonec možné skrývajícího se uživatele, popřípadě kyberzločince, identifikovat.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme