Zloději se z armádního skladu podařilo uniknout

Vetřelci, který ve čtvrtek večer vnikl do skladu vojenské munice v Čermné nad Orlicí, se zřejmě podařilo uniknout. Podle Vítězslava Bureše z Ministerstva obrany se pachatel pravděpodobně z prostoru dostal ještě dřív, než byl neprodyšně uzavřen. Oblast prohledávaly skupiny výsadkářů a průzkumníků. Pomáhal jim desetičlenný tým policistů a vrtulník s termovizí. Do akce se zapojilo také osm psovodů. Nikoho ale nenašli. V rozlehlém areálu, který leží v hustě zalesněné oblasti, má vojsko muniční sklady. Podle Bureše se pátrání už zřejmě chýlí k závěru. Vojáci se dnes také pokusí případ zrekonstruovat a odhalit tak pachatele. Zahlédli prý několik podezřelých osob, které rozhodně nevypadaly na houbaře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohled do polní nemocnice | Foto: Armáda ČR

Podle Bureše policie nezjistila, že by se narušitel dostal do některého z muničních skladů a ukradl vojenský materiál. "Ze střežených objektů nedošlo k žádné ztrátě materiálu. Narušitel zjištěn nebyl. Je pravděpodobné, že osoba, která pronikla do prostoru ve čtvrtek ve večerních hodinách, s největší pravděpodobností v době, než se podařilo prostor neprodyšně uzavřít, unikla. Od pátku 27. září od 6 hodin ráno, kdy byla zoragnizována intenzivní neprodyšnost prostoru, již neexistovala možnost prostor opustit."

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík soudí, že by narušitelem mohl být i bývalý voják. Chtěl prý tak dokázat novým členům dozorčí služby, že existují způsoby, jak se lze do areálu dostat bez jejich vědomí. Jak ministr řekl televizi NOVA, selhala prý také armádní ostraha objektu. "Přes veškerou snahu jsou další a další situace, které zatím nejsme připraveni zlvádnout. Kdyby ta opatření byla přijata v roce 89, 90 nebo kdykoli předtím, tak už jsem se s tím já nepotýkal."

Událost ale nebude mít žádné personální důsledky. Podle ministra Tvrdíka chyby spočívaly v celém systému ostrahy a nevyhovující technice. Prvním z opatření, která ministr přijal, je příkaz ke zřízení zvláštní pohotovostní jednotky. Ta bude armádní prostory průběžně kontrolovat a také jako první zasahovat v případě jejich napadení. Měli by ji tvořit příslušníci vojenské policie a zvláštních sil. Útvar bude sídlit na dvou různých místech republiky.

Markéta Kaclová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme