Zloději ukradli od ledna přes 4100 kol. Nejvíc v Praze a na severu Moravy

Od letošního ledna ukradli zloději v Česku přes 4100 jízdních kol. Podle policejní statistiky jich nejvíc zmizelo v Praze a Moravskoslezském kraji. Nejméně krádeží bicyklů pak bylo na Vysočině a Karlovarském kraji.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklista, cyklistika, kolo (ilustrační foto)

Cyklista, cyklistika, kolo (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle mluvčí policejního prezidia Ivany Nguyenové najdou policisté asi každé páté ukradené kolo.

„Objasnit krádež kola je složité. Potřebujeme hlavně svědectví, využíváme kamerové záznamy. Ale stává se, že kola odcizí v místě, kde nejsou kamery, nejsou žádní svědci. Pro nás je pak velmi složité kola i pachatele vůbec dohledat,“ přiznává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od začátku roku ukradli zloději v Česku přes 4 tisíce kol. Detaily zjišťovala Veronika Hlaváčová

Štěstí měla třeba Magda z Prahy, které nejdřív zmizelo zamčené kolo před obchodem. „Jela jsem na nákup, kolo jsem před supermarketem přivázala zámkem k zábradlí. Asi po dvaceti minutách jsem se vrátila z nákupu a kolo tam nebylo, zámek tam také nebyl,“ popisuje nepříjemnou zkušenost.

Později svůj výrazně barevný bicykl v hodnotě asi 40 tisíc korun našla na internetovém bazaru. „To kolo má růžovofialovou barvu a jsou na něm zlaté prvky. Určitě to pomohlo, protože právě kvůli této jedinečnosti ho lidé na internetu lehce identifikovali,“ dodává Magda, která má své kolo zase zpátky.

„Trvalo mi pár měsíců, než jsem se odhodlala k tomu, že kolo budu nechávat tam, kde potřebuji. Už jsem i obezřetnější,“ přiznává.

Kvalitní zámek a evidence v centrálním registru

Policie doporučuje cyklistům hlavně kvalitní zámek, který může mít i několik kilogramů. „Dnes už se prodávají zámlky bytelnější, celokovové, které se nedají ani odříznout,“ říká Ivana Nguyenová.

„Majitelé by si také měli vyfotit všechny markanty svého kola, podle kterých by vždy svůj bicykl poznali. Hlavně jim doporučujeme, aby své kolo evidovali do centrální evidence bicyklů,“ vysvětluje mluvčí policie návod pro případné snazší dohledání kradeného kola.

Mít kolo evidované v centrálním registru městské policie je nutné i pro individuální pojištění bicyklu.

„Podmínkou pro sjednání pojištění kola je, že ho majitel vybaví sadou identifikátorů, což jsou zapouzdřené mikročipy, mikrotečky s PIN kódem, výstražnou etiketou. A kolo musí být zaevidováno do centrálního registru,“ upozorňuje Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven.

Za krádež kola, které má hodnotu víc než pět tisíc korun, hrozí pachateli trestného činu až dvouletý trest vězení. V případě nižší hodnoty kola jde o přestupek proti majetku a zloděj může dostat až 15 tisícovou pokutu.

V Praze přibývá odcizených kol, vede centrum a Jižní Město

Číst článek

V celorepublikové policejní statistice jsou jen krádeže kol, které mají hodnotu víc než pět tisíc korun. To je pachatel stíhaný za trestný čin. V případě nižší hodnoty jde o přestupek.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme