Zloději ukradli šperky za 34 milionů korun. Pachatele jsme dopadli, hlásí policie

Policisté dopadli podezřelé ze tří loupežných přepadení luxusních obchodů v centru Prahy. Při krádežích zmizely šperky za téměř 34 milionů korun. Podle detektivů jde o členy dvou různých mezinárodních gangů. Pokud se vina prokáže, hrozí jim až 15 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luxusním butikům se v Praze daří – především v Pařížské ulici

Luxusním butikům se v Praze daří – především v Pařížské ulici | Foto: Filip Jandourek

První případ se týká přepadeného klenotnictví Bvlgari v Široké ulici z prosince 2012. Tři lupiči si z něj odnesli hodinky, náramky, náhrdelníky či náušnice za 17 milionů korun.

Dva byli zatčeni v Mnichově, kde se chystali na další loupež. Na zbývajícího podezřelého byl vydán mezinárodní zatykač. Všichni mluvili srbsky.

Loupež má podle policie na svědomí mezinárodní skupina Růžoví panteři, kterou tvoří především občané ze států bývalé Jugoslávie. Podle vedoucího pražského oddělení loupeží Jiřího Zábrodského má gang zhruba 800 členů, je řízen ze Srbska a organizuje loupeže v luxusních obchodech po celé Evropě.

Další dva případy se týkají skupiny Vyborg, kteří se rovněž zaměřují na přepadení obchodů se šperky. Tvoří ji hlavně lidé ze zemí bývalého Sovětského svazu, řízena je z Ruska a Finska. Podle policie tento gang přepadl v roce 2014 klenotnictví Audemars Piguet v Pařížské ulici a letos prodejnu luxusních hodinek Hublot v Dušní ulici.

Při těchto loupežích vznikla škoda 16,5 milionu korun. Na těchto přepadeních se podle policie podílelo deset pachatelů z Ruska, Lotyšska či Estonska. Část je podle Zábrodského v českých věznicích, další pachatelé byli zatčeni ve Švýcarsku nebo Estonsku. Někteří se podle policie skrývají v Rusku, které své občany ke stíhání do jiných zemí nevydává.

Pachatelé podle Zábrodského prodávají uloupené zboží za zlomkovou cenu. „Nekončí to v Evropě. Máme poznatky, že to končí v Japonsku a jižní Asii. Jsou to luxusní věci, které jdou dohledat. Většinou mají výrobní čísla, takže se po nich pátrá," podotkl Zábrodský.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme