Žloutenková epidemie v Libereckém kraji. Nejvíce případů hlásí hygiena v Turnově, nakazili se i školáci

Hygienici v Libereckém kraji potvrdili epidemii žloutenky typu A, od začátku roku 2019 zaznamenali 69 případů. Víc než polovinu, konkrétně 39 případů, pak hygienici zaznamenali v Turnově, uvedla Česká televize. Podle ředitelky Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jany Prattingerové byly za celý loňský rok v kraji případy pouze dva.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Turnově se žloutenkou nakazili nejméně dva žáci základních škol (ilustrační foto). | Zdroj: Profimedia

Nemoc se podle libereckých hygieniků začala šířit v dubnu mezi bezdomovci a uživateli drog. Na přelomu srpna a září se žloutenka objevila i v nerizikových skupinách. Krajská hygiena o strmém nárůstu nakažených žloutenkou typu A informovala už na začátku října.

Hned 39 případů z necelých sedmdesáti zaznamenaných má spojitost s Turnovem, uvedla Česká televize. Případy nakažení se ale vyskytly i v Liberci nebo Jablonci nad Nisou, největších městech kraje.

„Pacienti jsou průběžně hospitalizováni. Ti, kteří se nakazili v prvních týdnech, už jsou doma, teď přibývají nové případy,“ řekla pro Českou televizi ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Prattingerová.

Zároveň jsou pod lékařským dohledem lidé, kteří přišli s nemocnými do styku, uvedla Česká televize.

V Turnově se žloutenkou nakazili nejméně dva žáci základních škol. Hygienici upozorňují, že důležité je především důkladné mytí rukou a zvýšená dezinfekce na toaletách.

Liberec už nechal kvůli rostoucímu počtu nakažených naočkovat své strážníky. Policisté přicházejí do častého styku s rizikovými skupinami populace.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme