'Zlý člověk, který chce ubližovat'. Stalker, který terorizoval důchodce i nevidomé, dostal 5 let

Karel Štraus, který obtěžoval stovkami vulgárních telefonátů handicapované lidi, důchodce, zaměstnance Českého rozhlasu či policisty, stráví ve vězení pět let. Trest za několikanásobné ublížení na zdraví, za stalking či za vyhrožování mu ve středu potvrdil pražský vrchní soud. Kvůli počínání muže z Jičínska utrpěly některé z jeho obětí psychickou újmu. Předseda soudního senátu označil Štrause za zlého člověka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefon v Českém rozhlase

Telefon v Českém rozhlase | Foto: Khalil Baalbaki

„Odvolací soud nesdílí přesvědčení obžalovaného, že se řízení zakládá na komplotu policie vůči jeho osobě. Že by policie kvůli tomu, aby zkompromitovala jednoho invalidu, navedla ke křivým výpovědím velké množství policistů z různých částí republiky a velké množství poškozených, se jeví jako naprosto absurdní,“ řekl soudce Jiří Lněnička.

Oběti si vytipoval ve vysílání

Štraus volal v letech 2011 až 2015 v různou denní i noční dobu mužům i ženám, které urážel, vyhrožoval jim či se jim vysmíval.

Stále víc Čechů se obrací na Bílý kruh bezpečí. Přibývá hlavně obětí stalkingu

Číst článek

Část obětí si vyhlédl v nočním rozhlasovém pořadu, kde se svěřovaly se svými problémy a kde na sebe nechávaly kontakt.

Svůj hněv dále namířil proti moderátorům v rádiu, proti vysoce postavenému manažerovi Českého rozhlasu a také proti policistům, kteří se zabývali některými jeho přestupky.

Invaliditu předstírá

Šedesátiletého Štrause přivezla ke středečnímu veřejnému zasedání posílená pětičlenná eskorta Vězeňské služby. Muž byl na vozíčku, ačkoliv podle zprávy z vazební věznice svou nemohoucnost pouze předstírá a svědci ho opakovaně viděli chodit.

Na zdravotní stav a zanedbanou péči si stěžoval i odvolacímu senátu, obžalobu odmítl. „Ty lidi vůbec neznám, ničím mi neublížili ani neprospěli, neznám je fyzicky, věkově, jsou z obrovský dálky, nikdy o mně neslyšeli, nikdy se mě nedotkli. Kde je motivace, proč bych jim chtěl ubližovat?“ ptal se. „Odsuzujete invalidu, nevinnýho člověka,“ dodal.

Je to zlý člověk

„Je sice pravda, že nic podstatného k tomu, co by mohlo vysvětlit motivaci obžalovaného, zjištěno nebylo - ovšem kromě toho, že je prostě takto nastaven. Je to zlý člověk, který chce ubližovat lidem,“ reagoval soudce.

„Je sice pravda, že nic podstatného k tomu, co by mohlo vysvětlit motivaci obžalovaného, zjištěno nebylo - ovšem kromě toho, že je prostě takto nastaven. Je to zlý člověk, který chce ubližovat lidem.“

Jiří Lněnička (soudce)

Obžaloba vinila Štrause z dvaceti různých skutků, přičemž poškozených bylo ještě více. Předčítání vulgarismů a oplzlostí, které muž říkal do telefonního sluchátka, soudu zabralo několik desítek minut.

Jedné ženě například Štraus hrozil tím, že jestliže neskočí do Sázavy, pověsí ji na hrušku. Částečně nevidomému muži upoutanému na vozík zase mimo jiné říkal, že mu rozkope hlavu a že už stojí u něj před domem. V muži nyní vyvolává strach každé zazvonění zvonku u dveří. V jiném případě vyhrožoval vážně nemocné ženě smrtí, obtěžoval ji vulgárními rýmovačkami a vysmíval se jí, že "slintá do radia jako bernardýn před uzenářským krámem".

Další ženu vinil ze smrti jejího manžela, obdobná obvinění jí zasílal i na pohlednicích. Dokázal také rozvrátit jednu rodinu tím, že střídavě telefonoval pomluvy oběma manželům, přičemž žena pokládala za původce tohoto jednání svou sestru.

Součástí trestu je propadnutí deseti mobilních telefonů, které Štraus využíval k trestné činnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme