Konec střídání času v Evropě? Je možné, že sousední státy budou mít jinak nařízené hodiny

V noci se změní čas z letního na středoevropský. Ručičky se ze tří hodin vrátí zpátky na dvě, noc tak bude o hodinu delší. Do budoucna by se ale střídání času mělo podle návrhu Evropské komise zrušit. Každá země se má rozhodnout, který čas si nechá, a to už příští rok. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nasvícený staroměstský orloj v noci | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Podle lidoveckého europoslanece Pavla Svobody to ale není možné stihnout. „Podle mého názoru bude potřeba více času na to, aby se čas bez střídání připravil technicky. Mám na mysli například změny počítačových programů nebo změny v plánování letecké dopravy,“ popsal pro Radiožurnál. 

O hodinu delší spánek. V noci ze soboty na neděli se změní čas, v zemích Evropské unie možná naposledy

Číst článek

V úterý bude podle Svobody o zrušení střídání času neformálně jednat Rada Evropské unie. Země chtějí najít společný postup, jinak by se podle něj mohlo stát, že v sousedních zemích by byl jiný čas než u nás. 

„Z Polska jsme zaznamenali vyjádření, že by preferovali letní čas, na Slovensku zase ten zimní,“ doplnil Svoboda. 

Evropská komise navrhla letos v září Evropskému parlamentu zrušení směrnice z roku 2001 o střídání zimního a letního času. Komise vycházela z výsledku celoevropské ankety, do níž se zapojilo 4,6 milionu Evropanů a 84 procent z nich se vyslovilo pro zrušení.

Změnu času každoročně provází i komplikace v železniční dopravě. Noční spoje musí hodinu čekat ve stanicích. Týká se to například linek tzv. nočního pražského rozjezdu. 

„Odjíždí ve 2:30 ráno z hlavního nádraží do několika důležitých směrů, vyjíždí však podle nového, tedy zimního času,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Radek Joklík. 

Janetta Roubková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme