Mezi Čechy oblíbený letní čas se v noci vrátil, vlakových spojů se změna tentokrát nedotkne

V noci na neděli 29. 3. znovu začal platit letní čas. Ve dvě hodiny ráno se ručičky posunuly na třetí, neděle tak bude o hodinu kratší. Střídání času tentokrát kvůli opatřením v souvislosti s šířením koronaviru neovlivní vlakové spoje.

Praha (Aktualizováno: 3:00 29. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čas

čas | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pravidelná změna času je zavedená ve většině evropských zemí, příští rok by se už ale letní a standardní čas (taky označovaný jako zimní) střídat nemusely. 

Členské státy Evropské unie mají do letošního dubna informovat Evropskou komisi, jakou variantu chtějí. Europoslanci ale státy vyzývají, aby svůj postup pokud možno sjednotily. Podle loni zveřejněného průzkumu agentury STEM/MARK je pro zrušení změny času 70 procent Čechů. Oblíbenější je ten letní.

Zatím není jasné, zda zůstane čas zimní nebo letní ani jestli se střídání času zruší, říká Holubičková

Číst článek

Tradiční víkendová změna času letos neovlivní žádné vlaky. Důvodem je jejich omezení kvůli současné korovinarové krizi.

„Za obvyklých podmínek se změna času mezi druhou a třetí hodinou v noci dotýká jen několika málo mezistátních dálkových expresů a několika vlaků v Pražské integrované dopravě, které o víkendu zajišťují návrat z různých večerních a nočních akcí. Všechny tyto vlaky jsou ale kvůli šíření koronaviru dočasně odřeknuty,“ vysvětluje Radiožurnálu mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Vyjíždět by na koleje v době přesunu času neměly ani vlaky konkurenčních dopravců. V minulých letech nabraly některé spoje kvůli jarní změně času zpoždění. Dopravci se situaci snažili řešit různými opatřeními, vlaky například stály kratší dobu ve stanicích, ranní přípoje pak nečekaly. Letos kvůli zrušení nočních spojů tato situace tedy nehrozí.

hnn, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme