Změna času se nejhůř přeřídí na slunečních hodinách. Jsou ale výjimky

V noci ze soboty na neděli se všechny hodiny, hodinky, digitální displeje, počítače i ukazatele jízdních řádů posunou o hodinu dopředu a my budeme celé léto vstávat o hodinu dřív. Jeden typ hodin se ale tak snadno přeřídit nedá, totiž hodiny sluneční. Existuje ale pár výjimek, kdy se na slunečních hodinách dá určit správný čas i v létě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sluneční hodiny pana Františka Mareše z Tělocvičné ulice v Plzni | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Sluneční hodiny bývají obvykle doplňkem výzdoby historických budov a jejich ciferníky jsou vypracovány jako umělecká díla. Tyto několik set let staré hodiny samozřejmě nemůžou ukazovat letní čas, protože ten byl u nás trvale zaveden až v roce 1979.

„Letní čas není nic jiného než administrativní. Sluníčko se nám na nebi o tu hodinu holt nepohne, ono zůstane tam, kde je. Tu svoji dráhu má stálou. Takže například na orloji tu hodinu budeme muset odečíst, protože orloj se neposouvá, ten zůstává tak, jak je nastaven,“ potvrzuje to i Pavel Najser ze Štefánkovy hvězdárny v Praze na Petříně.

Doslova expertem na opravy starých a vznik nových slunečních hodin byl František Mareš z Plzně. Vytvořil jich desítky a jedny také na domě, ve kterém bydlel. Jak vzpomíná jeho manželka Anna, byl to jeho obrovský koníček:

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jana Hergeta o upravitelných slunečních hodinách

„Jak ráno vstal, pustil se do hodin. Všechno to tady rozložil a existovaly pro něho jen hodiny.“

Na stěně svého domu v Tělocvičné ulici proto vytvořil jeden unikát – sluneční hodiny, které mají několik číselných řad a ukazují jak zimní, tak letní čas.

Ještě dál došli v Třešti na Jihlavsku, kde mají největší sluneční hodiny v České republice. Stín osmimetrového stožáru ukazuje čas na stupnici, která je zasazena do dlažby na náměstí. Třináct číselníků je možné z dlažby vyjmout a přemístit podle letního nebo zimního času. Dvakrát do roka je tento přesun spojený s oslavami a číselníky přesouvají místní děti.

V neděli si o hodinu přivstaneme, čas se změní na letní

Číst článek

Je to jednoduché. Stačí trochu vynalézavosti a dokonce i sluneční hodiny můžou ukazovat správný čas i v létě.

Jan Herget, Lucie Maňourová, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme