Změna mimořádných veterinárních opatření

Státní veterinární správa České republiky mění mimořádná veterinární opatření přijatá v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na našem území. Plný text změny mimořádných opatření naleznete níže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice zobe zrní

Slepice zobe zrní | Foto: Jan Rosenauer

Státní veterinární správa České republiky jako orgán příslušný podle § 48, odst. 1, písm. c) zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících předpisů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, mění mimořádná veterinární opatření ze dne 14.2. 2006,

která byla vydána z důvodů nebezpečí zavlečení a rozšíření vysoce patogenní aviární influenzy způsobené virem typu A, subtypu H5N1 na území České republiky, takto:

1. Článek 1 zní: "Chovatelům, kteří jako podnikatelé a provozovatelům zoologických zahrad, kteří chovají v hospodářství společně hrabavou a vodní drůbež a/nebo vodní a ostatní ptáky chované v zajetí, se zakazuje chovat tyto ptáky ve volném výběhu. Místně příslušná krajská veterinární správa a Městská veterinární správa v Praze (dále jen krajská veterinární správa) může společný chov hrabavé a vodní drůbeže a/nebo chov vodních a ostatních ptáků chovaných v zajetí ve volném výběhu povolit za předpokladu, že krmivo a voda se drůbeži a/nebo ostatním ptákům chovaným v zajetí poskytuje uvnitř haly nebo pod přístřeškem, který dostatečně odradí volně žijící ptáky a zabrání styku volně žijících ptáků s tímto krmivem a vodou. Po 1.9.2006 musí být všichni ptáci z takto povolených chovů ptáků ve volném výběhu v zoologických zahradách v imunitě proti aviární influenze. Ostatním chovatelům, kteří jako podnikatelé chovají drůbež a/nebo ostatní ptáky chované v zajetí ve volném výběhu se nařizuje poskytovat krmivo a vodu uvnitř haly nebo pod přístřeškem."

2. Článek 2 zní: "Chovatelé uvedení v bodě 1 musí v souladu s § 2 a § 3 vyhlášky MZe č. 296/2003 o zdraví zvířat a jeho ochraně, o přemísťování a přepravě zvířat a o oprávnění a odborné způsobilosti k výkonu některých odborných veterinárních činností, v platném znění, zajistit ochranu svých chovů před zavlečením vysoce patogenní aviární influenzy, zejména zamezením vniknutí volně žijícího ptactva do hal zasíťováním oken a větracích otvorů a zároveň vést řádnou evidenci o chovu drůbeže a/nebo ostatních ptáků chovaných v zajetí, úhynech, přesunech a veterinárních zákrocích."

3. Článek 3 zní: "Chovatelé ptáků uvedení v bodě 1 jsou povinni bez prodlení hlásit krajské veterinární správě: pokles v příjmu potravy a vody o více než 20%, pokles v produkci vajec drůbeže o více než 5% po dobu delší než 2 dny, úmrtnost vyšší než 3 % týdně."

4. Článek 4 zní: "Ruší se platnost vydaných veterinárních podmínek pro konání svodů drůbeže a ostatních ptáků, vydaných Státní veterinární správou před dnem 14.2.2006."

5. Článek 5 zní: "Ruší se platnost veterinárních podmínek pro konání svodů drůbeže a ostatních ptáků vydaných krajskými veterinárními správami před dnem 14.2.2006 pro svody s účastí drůbeže a ostatních ptáků chovaných v České republice."

6. Článek 6 zní: "Pořádání svodů s mezinárodní účastí a účast drůbeže a ostatních ptáků chovatelů z České republiky na svodech v zahraničí lze jen s písemným souhlasem krajské veterinární správy. O účasti na svodech v zahraničí musí chovatel z České republiky informovat krajskou veterinární správu minimálně 72 hodin před odjezdem s uvedením informace o kontaktu (adresa, telefon, mobil, e-mail) na chovatele a o počtu kusů drůbeže nebo ostatních ptáků, zemi a místě (adresa) svodu."

7. Článek 7 zní: "Pořádat soutěže poštovních holubů s mezinárodní účastí na území České republiky nebo účast poštovních holubů chovatelů z České republiky na soutěžích v zahraničí lze jen v případě, že lety nezačínají nebo nekončí v rizikových oblastech nebo ve vytyčených pásmech ochrany a dozoru aviární influenzy."

8. Články 8 až 10 se zrušují.

Odůvodnění:

Uvedená opatření se mění na základě příznivějšího vývoje nákazové situace v členských zemích Evropské Unie a vzhledem ke skončení jarních tahů migrujícího ptactva z území s nepříznivou, případně neznámou nákazovou situací. Tato mimořádná veterinární opatření nabývají účinnosti dne 11.5.2006 od 0,00 hod.

Státní veterinární správa ČR Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme