Změna penzijního připojištění mladé lidi láká i odrazuje. A některé nezajímá

Jen do zítřka mají ještě lidé šanci přihlásit se do starých fondů komerčního penzijního připojištění. Další smlouvy se už budou uzavírat podle nových pravidel. Už za chvíli se proto budeme ptát dnešních vysokoškoláků na to, jaký způsob zajištění na stáří považují oni za nejvýhodnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti | Foto: Tomáš Adamec

Jsou mladí, ještě studují vysokou školu anebo už první roky sami podnikají. Právě tito lidé, kterým je mezi dvacátým a třicátým rokem, by podle státu měli nejvíce myslet na budoucí penzi.

Bez soukromých úspor by totiž v důchodu jen živořili. Už jen dnešek a zítřek mají na to, aby uzavřeli komerční penzijní připojištění - pokud chtějí využít stará pravidla. Tedy spoření s větší garancí.

Nově

Lukáš Jeníček studuje podnikovou ekonomiku a management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Je mu dvacet čtyři let a do současných fondů na penzijní připojištění vstupovat nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zájem o penzijní připojištění mezi studenty zjišťovala Petra Benešová

„Současné penzijní připojištění není podle mne dobrý produkt. Jsem jeden z mála, kdo si myslí, že nové od 1. ledna bude lepší. Takže já počkám.“

Podle něho garance nezáporného zhodnocení produkt zbytečně svazuje. Staré penzijní fondy budou i od příštího roku, kdy se mění podmínky pro důchodové připojištění, lidem garantovat, že jim na účtech zůstane částka, kterou tam pošlou.

A to bez ohledu na to, jestli fond v daném roce prodělal nebo ne. Naopak nové fondy od ledna 2013 už takovou garanci nezaručí. Budou více riskovat a krátkodobě na nich mohou lidé i prodělat. Dlouhodobě by ale na nich měl být výnos vyšší.

Penzijní fondy zažívají nápor klientů. Na uzavření smlouvy postaru zbývají 2 dny

Číst článek

Myslí si to i student Lukáš:

„Je to tak prokázané za posledních 90 let. Rizikovější aktiva jsou dlouhodobě v průměru výnosnější. Taky si uvědomuji riziko inflace, před kterým nedokáže ochránit ani státem daná garance u penzijního připojištění.“

Postaru

Naopak třiadvacetiletý vysokoškolák Vít Mrňávek z Vysoké školy ekonomické vsadil zatím na starý způsob penzijního připojištění:

„Udělal jsem to, abych měl ještě možnost využít výhody stávajícího systému. Ale asi až nastane nové forma, tak do ní asi přestoupím.“ Za výhodu současného připojištění považuje hlavně nemožnost záporného výsledku.

Názory české veřejnosti na aspekty důchodové reformy | Foto: ČTK

Apatie

Jinou strategii volí absolventka Vysoké školy chemicko - technologické a třicetiletá podnikatelka Zuzana Rumanová. Ta zatím penzijní připojištění neřeší:

„Není to pro mě zajímavé, protože od státu nečekám v důchodu žádnou pomoc a vím, že e musím zajistit sama.“

Pokud si lidé uzavřou penzijní připojištění do konce listopadu, mohou si ještě podle starých pravidel vybrat po patnácti letech polovinu peněz a celou částku pak jednorázově při dovršení věku šedesáti let.

Z nových fondů dostanou lidé peníze až ve chvíli, kdy půjdou do důchodu.

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme