Změna strany před volbami zvyšuje šance na zvolení. Nejvýhodnější byl přestup do ANO

Před obecními volbami jsme na kandidátkách našli 15 tisíc politiků, kteří zkoušeli kandidovat za jinou stranu než minule. Teď už víme, kolik z nich uspělo: k mandátu se dostalo asi 5 tisíc z nich, z toho 3,4 tisíce obhájilo a 1,6 tisíce získalo křeslo čerstvě. Vyplatila se jim změna politické značky? A kdo ji zvládl nejlépe?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve fotbalových kabinách v Jablonné na Benešovsku

Volby ve fotbalových kabinách v Jablonné na Benešovsku | Foto: Marta Vacková

Patnáctitisícový peloton politiků, kteří se rozhodli změnit stranu, se před volbami rozdrobil mezi několik stovek hnutí a stran.

Největší část - kolem šesti tisíc komunálních politiků - zamířila na kandidátky sjednocené pod značkou Sdružení nezávislých kandidátů. Jde nicméně o komplikovanou směs regionálních subjektů, takže z tohoto balíku těžko můžeme něco vyvozovat.

Nicméně hnutí ANO dokázalo na své kandidátky přetáhnout 1200 politiků z celého stranického spektra.

V následující tabulce si můžete prohlédnout, jak si zavedené strany vedly.

Poznámka: Jde o takzvané "nováčky" - kandidáty, kteří dosud neměli mandát a přestupem do nové strany se k němu dostali. Celkem jich je 1627. Sloupec efektivita ukazuje, kolik procent z nich získalo mandát.

Věnujme se podrobněji šestnácti stům zastupitelských "nováčků" - tedy těm, kteří mandát získali a do voleb šli pod jinou stranou než při volbách předchozích.

Ukazuje se na nich, že změna dresu může být výhodná. Běžný - nepřeběhlý - kandidát, který v minulém období mandát neměl, měl letos šanci ho získat asi 3,5 procenta. U těch, kdo před volbami změnili stranu, se šance na zvolení zvyšuje na 10,6 procenta.

Ještě větší bonus představovala nálepka hnutí ANO. Právě na "nováčcích" se ukazuje, že Babišova strana byla pro kandidáty výhodnější volbou. Úspěšnost těch, kteří se rozhodli pro ANO, byla téměř dvojnásobná: 20,1 procenta.

Naopak nejnižší šanci měli ti, kdo zamířili do Strany svobodných občanů a Úsvitu. K mandátu se dostalo méně než pět procent z nich.

Mezi stranami

Psali jsme také o tom, jaké byly nejčastější přesuny mezi stranami - když pomineme zmíněné SNK, byly nejsilnější přesuny z ODS do ANO (160 lidí) a z ODS ke Starostům a nezávislým (119 lidí). Původní vizualizace ukazovala šest nejúspěšnějších stran minulých obecních voleb a strany, kam jejich členové nejčastěji zamířili před těmi letošními.

Teď ji můžeme doplnit o informaci, jak byla změna značky mezi dvojicemi stran úspěšná: čím je spojnice mezi dvěma stranami tmavší, tím větší procento "přeběhlíků" se dostalo k mandátu. Tentokrát už najdete ve vizualizaci kromě nováčků i ty, kteří obhajují mandát z minulého období.

Šance kandidátů, kteří měli zájem o mandát, byla nejvyšší s přestupem do ANO - "nováčci" si zvýšili šanci třikrát, obhajující zastupitelé 1,5krát.

Zvýšenou šanci měli i ti, kdo se k prvnímu mandátu pokusili dostat přes ODS, TOP 09, Stranu svobodných občanů nebo Úsvit. Měli vyšší šanci než ti, kteří zůstali v původní straně.

Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme