Změna v odvodech z hazardu dělí koalici

Schválená změna v rozdělení odvodů z hazardu připraví obce o 3 miliardy Kč. Podle původního vládního návrhu měly obce na výnosech z hazardu získat skoro 6 miliard korun. Nakonec se odvody budou dělit na třetiny mezi obce, ministerstvo školství a třetinu budou rozdělovat loterijní firmy na charitu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hazard. Ilustrační foto

Hazard. Ilustrační foto | Foto: Free Digital Photos, m_bartosch

Podle ministra financí Miroslava Kalouska tak ve sněmovně vyhrála sázková lobby: „Jednoznačně zvítězila sázková lobby a poslanci ODS, ČSSD, VV i komunistů obrali obce zhruba o 3 miliardy korun ve prospěch sázkových společností. O tom nerozhodlo ministerstvo financí, nerozhodla vláda. Rozhodli o tom konkrétní poslanci konkrétních politických stran. Ptejte se jich po jejich motivech. Určitě budou ušlechtilé.“

Také Dan Jiránek, předseda Svazu měst a obcí, považuje rozhodnutí sněmovny za vítězství loterijní lobby: „Když to má říci slušně, je to lumpárna. Některé loterijní společnosti si prosadily svoje lobby. Je to naprosto neuvěřitelné. Budeme se snažit o to, aby se to vrátilo k původnímu návrhu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Změnu v rozdělení odvodů z hazardu komentovali v Ozvěnách dne Petra Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzovních sázek

Z dohody koaličních stran o zdanění hazardu tak zbylo jen málo. Od příštího roku se měl hazard standardně zdanit a navíc loterijní odvod ve výši 20 procent z rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými penězi si měl rozdělit stát a obce v poměru 70 procent ku 30. Tento záměr ale vzal ve sněmovně za své.

Na základě návrhu rozpočtového výboru dostanou z tohoto balíku peněz třetinu obce, třetinu ministerstvo školství a o třetině budou dál rozhodovat loterijní firmy. A právě to je věc, která byla předmětem nejostřejší kritiky, protože peníze na tzv. dobročinné účely často končily v neprůhledných projektech spojených nezřídka se samotnými loterijními společnostmi.

Obavy z absence pravidel

Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09, v Ozvěnách dne uvedl, že jeho klub dohody ctí. „Ve sněmovně vznikla taková velká koalice hazardu, ve které figurovala ODS, ČSSD a část VV a část KSČM a ta včera přihrála hazardu 4,1 miliardy korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček hodnotí koaliční rozepři

Gazdík měl na původním návrhu zájem také jako předseda hnutí Starostové a nezávislí. Malé obce totiž dostávají nepoměrně méně peněz na hlavu než velká města a peníze z hazardu měly vylepšit jejich rozpočet.

„Ještě večer před tím ODS deklarovala podporu dohodě uzavřené na ministerstvu financí. To, co se stalo, se mohu jen domýšlet,“ poznamenal Gazdík s tím, že nyní tzv. odvody na dobro májí být spravovány fondem při ministerstvu školství, který však nemá standardní pravidla jako ostatní státní fondy.

Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzovních sázek v Ozvěnách dne vyjádřil spokojenost rozdělení na tři díly. „Snažili jsme se a argumentovali, aby část pravomocí u loterijních společností zůstala. Ale je poctivé říci, že velká část firem v minulosti peníze zneužívala. To je fakt, o tom se diskutovat nedá.“

Podle jeho slov nové nastavení předpokládá větší kontrolu ministerstva financí. „Nejvíce spoléhám na poctivost velkých firem, které nedovolí, aby se něco podobného opakovalo.“

Koaliční nevěra

Nejednota poslanců při hlasování o daňové reformě nalomila podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga koaliční důvěru. Pokud by se podobná ‚koaliční nevěra‘ opakovala, mohlo by to prý znamenat konec koalice.

„V žádné koalici nejsou poměry ideální. Nebyly ani v těch minulých, ale tady je to podle mého soudu jakási chronická vnitrokoaliční nedůvěra, která se vždycky, když má vláda namále, trochu ztlumí – nebo je ztlumena třeba prezidentem republiky – a posléze jako chronická choroba se opět projeví,“ myslí si o momentální koaliční rozepři komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček a dodává, že tato vládní koalice vydrží poměrně všechno.

Ruleta | Foto: Comstock Images

Podle ministra financí Kalouska z TOP 09 teď ale nemá smysl svolávat další jednání koalice: „To opravdu nemám v tuto chvíli v úmyslu. Já jsem po žádné koaliční schůzce nevolal. K čemu by byla dobrá, aby se tam kolegové k něčemu zavázali a pak to zase porušili, protože sázková nebo stravenková lobby si přeje něco víc?“

ČTĚTE TAKÉ: Daňová reforma se odkládá, K9 se shodla i na zdanění loterií

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura se dnes vyjádřil tak, že 99 procent daňové reformy bylo včera odhlasováno v souladu s koaliční smlouvou a že tedy hovořit o nějakém systematickém porušování koaličních dohod je podle něj poněkud přehnané.

„Šéf poslanců ODS Stanjura to myslí dobře. 99 procent se nám povedlo, nebořme to všechno kvůli tomu jednomu procentu. Problém je, že každý hovoří o tom, že ta druhá strana porušuje koaliční dohodu. Koaliční dohoda i její dodatek už byly porušeny snad dvacetkrát a tohle musí přestat, protože jinak se jednoho dne skutečně koalici ,podaří‘ to, že se rozejde takovým způsobem, že se vnitřně rozloží, anebo její vláda ve sněmovně padne,“ uvažuje Nováček. Předčasné volby by ovšem podle něj byly v současnosti pro členy koalice velmi riskantní.

Milan Kopp, Petr Nováček, Lucie Husárová 1, Petr Medek, Michaela Vydrová, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme