Změní český sport svoji tvář? Možná. Šéf Sazky však zůstává

Český sport čeká výrazná změna. Po dvaceti letech totiž končí v čele Českého svazu tělesné výchovy Vladimír Srb. Na sobotní valné hromadě v Nymburku se tak bude volit nový předseda. Ten vzejde z trojice kandidátů, dosavadního místopředsedy Pavla Kořana, někdejšího generálního ředitele Českých radiokomunikací Miroslava Čuřína a bývalého kulturisty Stanislava Pešáta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O2 arena

O2 arena | Foto: Marián Vojtek

Český svaz tělesné výchovy je největší sportovní organizací v České republice, ke které se hlásí více než jeden a půl milionu členů. Sjednocené sportovní svazy a regionální sdružení hospodaří s majetkem přesahujícím padesát miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti ČSTV diskutovali na Radiožurnálu kandidáti na post předsedy svazu Miroslav Čuřín, Pavel Kořan a Stanislav Pešát.

Posledních letech však výrazně ubylo prostředků na každodenní činnost. Chybí finance nejen z veřejných zdrojů, ale i ze společnosti Sazka, ve které má ČSTV více než dvou třetinový podíl. Loterijní gigant každoročně zasílal do svazové pokladny více než 600 milionů korun, předražená výstavba O2 Arény ale srazila dotace na čtvrtinu. Mnoho sportovní svazů už také hlásí existenční potíže.

„Od počátku stavby O2 Arény jsme věděli, ač jsme byli přesvědčováni o opaku, že tahle hala bude stát moc peněz. Ale opravdu jsme netušili, že to bude až tak dramatické a že nás to pošle do kolen. Je to jednoduché, kdo přesvědčil jednotlivé předsedy svazů, že se tak náročná stavba vyplatí, musí bezpodmínečně odejít. A myslím si, že by tuto odpovědnost měl přijmout i Pavel Kořan,“ řekl svůj názor jeden z kandidátů Stanislav Pešát.

Selhal ČSTV jako hlavní akcionář Sazky, když souhlasil se stavbou O2 Arény a způsobem jejího financování?

„Jsem přesvědčený o tom, že svaz rozhodně neselhal. My totiž zapomínáme na kulisu doby, ve které se rozhodnutí o stavbě udělalo. Byla to doba euforie po zlatém Naganu, před námi bylo mistrovství světa v hokeji a navíc jsme měli jasně definované podmínky ze strany státu. Tenkrát jsem v dobré víře předpokládali, že tyto dohody budou naplněny. Bohužel se poté ukázalo, že tomu tak nebude,“ oponoval Pešátovi mnohaletý svazový funkcionář Pavel Kořan.

„S celým nápadem vlastně přišel vládní zmocněnec a ČSTV spolu s ostatními akcionáři Sazky této veřejné zakázce vyhověli,“ doplnil Kořan informaci, kde vznikl nápad tehdejší Sazka Arénu vybudovat.

Vila ve Španělsku nevadí

Třetí z kandidátu na nového předsedu má na celou jasný názor. „Jak se to ukazuje z dnešního pohledu, tak to jednoznačně byla chyba,“ řekl Miroslav Čuřín.

V čele společnosti Sazka stojí generální ředitel Aleš Hušák. Podle společenských principů by tedy on měl nést odpovědnost za výstavu této megalomanské budovy.

„Pan Hušák nebyl v jednoduché situaci, ale to rozhodnutí nakonec učinil a je to pouze a jen jeho rozhodnutí. Teď nechci dál komentovat dopady tohoto činu. Kdybych byl šéfem ČSTV, tak bych jednal hlavně trpělivě, rozhodně by mým prvním krokem nebylo Hušákovo odvolání. Ale to je pouze kdyby, nejdříve si musím zjistit, jak Sazka vůbec jako firma funguje. Přeci jen jsem člověk zvenčí,“ nezapřel v sobě diplomata bývalý ředitel Českých radiokomunikací Miroslav Čuřín.

Daňovým poplatníkům se navíc špatně vysvětluje, že by v této těžké době měli dát více peněz na sport, když si šéf organizace, jež má právě sport financovat, staví vilu na Menorce za desítky milionů. A manažeři Sazky za ním létají na jednání, opět za peníze Sazky.

„Pavel Hušák je muž na svém místě, je to nesmírně odpovědný a zkušený manager. Ta rovnice je jasná, postavila se Sazka, tak nemáme peníze na nic dalšího. Odvolání Aleše Hušáka však rozhodně není na místě. O vývoj sportu u nás se musí postarat především stát,“ stojí za mocným mužem českého sportovního zákulisí bývalý kulturista Stanislav Pešát.

Také dosavadní místopředseda ČSTV Pavel Kořan nechce o změně v čele loterijní giganta ani slyšet. „Ano, já Aleše Hušáka také plně podporuji. Navíc jedna fyzická osoba přece nemůže nést celou odpovědnost. To, že má vilu někde u moře, je jeho čistě osobní věc. Lidé si musí uvědomit, že sport má vliv na kvalitní život každého jednotlivce a z tohoto pohledu by tomu měl přistupovat i stát,“ uzavřel svoji kandidátskou řeč Pavel Kořan.

Kandidují také Hašek s Králem

Nejen propad financí ale vyčítá velká část funkcionářů současnému vedení v čele s Vladimírem Srbem. Kritici upozorňují i na fakt, že se ČSTV pod jeho vedením ani za dvacet let nezbavila nálepky komunistického molochu a přežitku takzvaných starých časů. O novém předsedovi ČSTV se tedy rozhodne v sobotní tajné volbě, která se pravidly podobá volbě prezidenta České republiky.

Z dosavadního devatenáctičlenného vedení nebude kandidovat šest funkcionářů. Vedle Srba končí například také bývalý šéf fotbalového svazu Pavel Mokrý. Na seznamu 35 kandidátů je mnoho nových, i když ve sportovním prostředí už dostatečně známých tváří.

Například předseda fotbalového svazu Ivan Hašek, jeho kolega z hokeje Tomáš Král, tenisový šéf a bývalý náměstek ministra Školství mládeže a tělovýchovy Ivo Kaderka, bývalý český eurokomisař a ragbista Pavel Telička, předsedové svazu atletiky Libor Varhaník a lyžování Lukáš Sobotka.

Jan Cigánik, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme