Změnit zdravotní pojišťovnu potrvá až rok a půl

Novela zákona o zdravotním pojištění může zkomplikovat přístup k hrazené lékařské péči, v některých případech může lidi odstřihnout od pojišťovnou hrazené zdravotní péče až na 1,5 roku. Pojištěnec totiž musí o přestup zažádat minimálně půl roku přede dnem přestupu. Problém může nastat třeba ve chvíli, kdy se lidé rozhodnou přestěhovat do jiného kraje. Ohroženi jsou především pojištěnci menších zdravotních pojišťoven, kterých jsou statisíce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Nová úprava má zdravotním pojišťovnám poskytnout dostatečný časový prostor k prověření jejich sítě smluvních poskytovatelů zdravotní péče v místě pobytu nebo v místě bydliště nového pojištěnce a k případnému navázání nových smluvních vztahů potřebných pro zajištění místní a časové dostupnosti zdravotní péče v rozsahu odpovídajícím znění zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česko zdrav pojišťovny.mp3

Změnit pojišťovnu půjde nově jen k 1. lednu každého roku. Navíc ale musí pojištěnec o přestup zažádat minimálně půl roku přede dnem přestupu. Tak by se ale nyní už leden příštího roku nedal stihnout. Na více než rok musejí změnu pojišťovny u novorozence odložit i rodiče dětí narozených v druhém pololetí. V původním návrhu zákona, který prošel vládou, přitom nic takového nebylo. Ministerstvo se změnou přišlo až následně formou pozměňovacího návrhu.

Při přestupu k jiné zdravotní pojišťovně, vždy k 1. lednu kalendářního roku, by tak měl pojištěnec předem zabezpečeno poskytování výše uvedených zdravotních služeb a nedocházelo by ke zbytečným problémům při hledání smluvního poskytovatele zdravotní péče až v okamžiku, kdy pojištěnec zdravotní péči potřebuje.

Komplikace pro nové ZP

Kritici novely zákona, a to i z řad lékařů, ale upozorňují, že takový postup pojišťovny příliš reálný není. V praxi by to znamenalo, že kvůli jednomu pacientovi bude muset pojišťovna s předstihem více než jednoho roku zajistit smlouvu s několika lékaři různých odborností. Tato nová formulace ale má mnohem širší dopad - výrazně totiž zkomplikuje i případný vznik další zdravotní pojišťovny.

Příklad: Tomáš Souček žije v Mladé Boleslavi. Protože tento fiktivní pojištěnec zdravotní pojišťovny Škoda přišel o práci, rozhodl se i s dětmi přestěhovat do Ústí nad Labem. Záhy ale zjistí, že jeho pojišťovna tu nemá smlouvu ani s jedním dětským lékařem, a on má na výběr jen mezi dvěma praktickými lékaři nebo nemocnicí. Dnes jde tato situace vyřešit například změnou pojišťovny, a to jednou za čtvrt roku. Pokud by ale platila chystaná novela zákona, tak by si nyní na začátku srpna musel pan Souček počkat na změnu pojišťovny až do ledna roku 2013.

V tomto případě jsou nespokojené především kraje, které o vzniku nové zdravotní pojišťovny uvažují. Dnes má nová zdravotní pojišťovna celý rok na to, aby sehnala 100 tisíc nových pojištěnců. Pokud je do roka nesežene, nemůže dál fungovat a propadne jí stomilionová kauce. Jenže zcela jiný předpis - tedy již zmíněná novela zákona o zdravotním pojištění - nábor pojištěnců u nové pojišťovny omezuje. A to jen na půl roku. Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek tuto formulaci považuje za komplikaci:

„Radost z toho, tak jak je to zatím prezentováno, nemám a určitě by to pro vznik případné krajské pojišťovny nebo pojišťovny krajů nebyla věc pozitivní nebo jednoduchá, byla by to komplikující záležitost, ale pokud by zákon v tomto znění vstoupil v platnost, tak bychom se tomu museli s předstihem přizpůsobit a při přípravě všech kroků s touto situací počítat.“

Protože zmíněná nová formulace umožňuje přestoupit jen k prvnímu lednu a to za podmínky, že o to pojištěnec zažádá minimálně půl roku přede dnem přestupu, fakticky tak pojišťovna může vzniknout jen mezi 2. lednem a 30. červnem roku předchozího. A zároveň také musí v tomto období přesvědčit všechny své potencionální klienty, aby v tuto dobu o přestup zažádali. Dopad nové formulace na vznik nové pojišťovny ale ministerstvo nikde nezmiňuje.

Petr Sehnoutka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme