Změnou času se o hodinu prodlouží noc

Čeká nás o hodinu delší noc. S návratem ke středoevropskému času si totiž opět posuneme ručičky hodinek - tentokrát o šedesát minut nazpátek. Z toho plynou některé změny, které budou tento posun doprovázet. Například autobusy městské hromadné dopravy vyjedou na své trasy znovu. Naopak cestující ve vlacích si hodinu odpočinou na nádražích. Řidiči zase budou muset svítit po celý den.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rychlostní komunikace

rychlostní komunikace | Foto: Jan Rosenauer

Úderem třetí hodiny ranní si celá Evropská unie přeřídí čas na dvě hodiny ráno. Autobusy městské hromadné dopravy tak budou vyjíždět na své trasy znovu. "Ve tři hodiny ráno se všechny linky vrátí do časů ve dvě hodiny ráno a rozjezd spojení, který znají Brňané u hlavního nádraží, se znovu zopakuje. Vše to bude pokračovat až do rána," popsal situaci Jan Seitl z tamního dopravního podniku.

Vlaky na rozdíl od jarní změny nemusí dohánět žádná zpoždění. V klidu počkají na svůj rozjezd ve stanicích. "Tyto vlaky přijedou do první stanice, z níž mají odjíždět po druhé hodině, a vyčkají zde už na odjezd podle nového, tedy zimního času, a pobyt na této stanici se tak prodlouží o jednu hodinu. Toto řešení je stejné ve všech zemích, kde dochází ke změně času. Také ostatní železnice řeší problém stejně - tedy prodloužením pobytu ve stanicích," řekl mluvčí Českých drah Pavel Tesař.

Odpočívat nebudou ale zaměstnanci firem, kde se pracuje nonstop. Pracovní směna se jim reálně o hodinu prodlouží, a nedostanou za to ani korunu navíc. Těšit se mohou na 26. března, kdy se čas opět bude měnit na letní a noc se naopak zase o hodinu zkrátí.

Do té doby mají i v České republice řidiči povinnost během jízdy svítit. "V paragrafu 32, zákona 361 je stanoveno, že po celých 24 hodin musí být na jedoucím vozidle rozsvícena buď obrysová a potkávací světla, nebo obrysová světla a světla pro denní svícení. K večeru, když nastane ztížená viditelnost, je povinné svítit obrysovými a potkávacími světly a světly dálkovými," popsal stávající situaci JUDr. Zdeněk Svátek.

Tato povinnost se pak týká vozidel, která jsou dálkovými světly vybavena. "Zákon se týká motorových vozidel, která jsou vybavena obrysovými, potkávacími, dálkovými světly, případně světly pro denní svícení. Netýká se samozřejmě například povozů nebo cyklistů," upřesnil JUDr. Zdeněk Svátek.

Lenka Šumová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme