Změnu Ústavy bude projednávat sněmovna

Hlasy 53 ze sedmasedmdesáti přítomných senátorů rozhodly o tom, že senátní revize Ústavy může odejít do poslanecké sněmovny. Senátoři ve svém návrhu našeho hlavního právního dokumentu posilují roli své komory v legislativním procesu, mění pravomoce prezidenta republiky a také výrazně omezují imunitu zákonodárců. Na své vlastní podobě Ústavy pracovala horní komora parlamentu téměř tři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hlasování v Senátu | Foto: Michal Kamaryt

Zpravodaj garančního, ústavně-právního výboru, lidovecký senátor Pavel Janata je o smyslu senátní předlohy přesvědčený i přesto, že o přijetí normy poslanci ještě do voleb, stejně jako řada jeho kolegů, si nedělá velké iluze. "S některými jednotlivostmi určitě bude potíž ve sněmovně, ale to se prostě nedá nic dělat. Je to začátek zákonodárného procesu, je to začátek změny ústavy, kterou tento tisk navrhuje, a samozřejmě uvidíme, jak se k němu postaví poslanecká sněmovna, v jakém časovém horizontu ho projedná a jak se nám posléze vrátí zpět do senátu."

Novela nově navrhuje odebrání mandátu zákonodárci, který by byl odsouzen za úmyslný trestný čin nebo potrestán vězením. Návrh počítá i s omezením imunity zákonodárců: pokud poslance či senátora nevydá parlament ke stíhání za trestný čin, mělo by to platit jen na dobu jeho mandátu. Materiál navrhuje rozšířit výčet zákonů, které by spolu s ústavními a volebními zákony vyžadovaly souhlas obou parlamentních komor. Novelu teď dostane k posouzení Poslanecká sněmovna.

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme