Změny po roce 1989 většina lidí vítá. Voliči komunistů volají po starém režimu

Stálo to za to! To si o sametové revoluci v roce 1989 myslí dvě třetiny Čechů a 58 procent Slováků. Vyplývá to z čerstvého průzkumu českých a slovenských sociologů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní místo na Národní třídě, 17.listopad 2012 | Foto: Filip Jandourek

Převrat v roce 1989 hodnotí Češi velmi vysoko i v rámci novodobé historie, těsně ho předstihla jen první Československá republika.

Na změně společenského systému si podle sociologů Češi nejvíc cení nově nabytých svobod – možnosti vzdělání, cestování, svobody projevu a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průzkum zaměřený na to, jak Češi a Slováci vnímají změny po roce 1989, přiblížil redaktorka Věra Masopustová

V řadě oblastí se však očekávání lidí nenaplnila. Tam už se záporné hodnocení skoro vyrovnává tomu kladnému.

„Jsou to třeba sociální jistoty, bezpečnost občanů nebo třeba pracovní příležitosti,“ přiblížila jedna z autorek výzkumu Paulína Tabery z Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR.

V hodnocení životní úrovně vnímá svoji situaci po převratu jako lepší 55 procent Čechů a jen zhruba dvě pětiny Slováků.

Podle Zory Bútorové z Inštitútu pre verejné otázky mají Slováci k horšímu hodnocení objektivní důvody, především se jedná o velkou nezaměstnanost v některých slovenských regionech.

„Lidé vidí například to, že mnozí naši lidé odcházejí například za prací do České republiky, takže tohle porovnávání česko-slovenské i ve vnímání té každodenní životní úrovně vychází pro Slováky tak, že jsou na tom o něco hůře,“ uvedla Bútorová.

Sociologové se zajímali i o to, jak lidé vnímají ve srovnání s obdobím před rokem 1989 úroveň zdravotní péče. Zatímco u Čechů převládli ti spokojenější, bylo jich 53 procent, na Slovensku tomu bylo naopak – 55 procent dotazovaných označilo současnou zdravotní péči jako horší.

Co se voličských preferencí týká, kladně sametovou revoluci hodnotí především voliči ODS, TOP 09 a ANO. A nepřekvapí asi, že 67 procent voličů KSČM by si přálo návrat ke komunistickému režimu.

Více o výzkumu se lze dočíst na stránkách Centra pro výzkum veřejného mínění zde.

Věra Pfeifferová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme