Změny v katastrálním zákoně by měly chránit majitele nemovitostí před podvodníky

Fungování katastru nemovitostí by se mohlo změnit. Poslanci dnes v posledním čtení rozhodnou o novele katastrálního zákona, která počítá s důkladnější ochranou vlastníků nemovitostí. Lidé by měli získat větší přehled o dění kolem svého majetku a zápisy do katastru by měly být spolehlivější.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto)

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ústavně právní výbor sněmovny navrhl rovněž povinné advokátní smlouvy při převodu nemovitostí. Podle jeho šéfa Stanislava Polčáka z TOP 09 má tato změna lidi chránit.

„Samozřejmě se řeší otázka konkrétní odpovědnosti za takovou smlouvu. Žádný právník není odpovědný ani kárně, ani pojistkou. My řešíme případy, kdy realitní kanceláře de facto bezostyšně okrádají své klienty a to bez pojištění. Advokát musí být povinně pojištěn, a pokud se dopustí chyby, tak klient je z toho aspoň schopen se uspokojit,“ přiblížil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jitka Hanžlová zjišťovala, jak by mohly změny v zákoně ochránit majitele nemovitostí před podvodníky

Tato novinka se ale nelíbí ODS. „Pokud si občané nebudou moci sami připravovat smlouvy a nebudou moci sami činit vklady, ale budou nuceni se vždycky obrátit na advokáty, tak to pro občany výrazně zvýší náklady na zápisy vlastnických a jiných práv do katastru nemovitostí,“ vysvětlil místopředseda strany Jiří Pospíšil.

Nově by se mělo platit za některé úkony, například za výmaz zástavního práva. Katastrální úřad by ale také mohl vlastníka nemovitosti informovat o tom, že se právní vztahy k jeho nemovitosti změní.

Poslední dobou se totiž stále častěji opakuje situace, kdy vlastník najednou zjistí, že jeho dům patří podle zápisu v katastru nemovitostí někomu jinému. Podvodníkovi stačí zfalšovat plnou moc od skutečného majitele.

Vlastník by se dozvěděl o manipulaci se svým majetkem

„Na základě takovéto plné moci podá sám návrh na vklad do katastru nemovitostí a v takovém okamžiku podle stávajícího správního řádu katastr nemovitostí komunikuje pouze s tím zmocněncem. To znamená, vlastník nemovitosti – ten podvedený – se ve finále vůbec nedozví o tom, že probíhá nějaké vkladové řízení na katastru, a ani to, že katastr de facto rozhodl, protože všechno se posílá tomu zmocněnci,“ popsal advokát právní kanceláře PRK Partners Roman Pečenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda ústavně právního výboru Stanislav Polčáka z TOP 09 vysvětloval novinky v katastrálním zákoně v Ranním interview Radiožurnálu

Podle nového zákona bude moci vlastník požádat katastrální úřad, aby mu poslal e-mail, dopis nebo textovou zprávu, kdykoli se bude s jeho nemovitostí něco dít.

„Katastr ho bude automaticky informovat formou zjednodušené textové formy o tom, že ve vztahu k jakékoliv nemovitosti v České republice, která patří tomu konkrétnímu adresátovi, probíhá nějaké řízení. To znamená, bude ho informovat o zahájení toho řízení,“ potvrdil Pečenka.

I pokud poslanci tyto změny zákona schválí, majitelé nemovitostí by měli nejméně jednou za tři roky na stránkách katastru zkontrolovat, zda se je někdo nepokouší podvést.

Jitka Hanžlová, Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme