Změny v zákoníku práce se týkají také odstupného

Novela zákoníku práce má přinést větší pružnost pracovního trhu a vytvoření nových pracovních míst, pravidla pocítí všichni zaměstnanci. Měnit se má výše odstupného, zkušební doba u klíčových pracovníků nebo opakované zaměstnávání na dobu určitou. O normě dnes rozhodnou poslanci, opozice ho odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Filip Jandourek

„Bude možnost uzavřít na delší dobu pracovní poměr na dobu určitou, ale na druhé straně bude zamezeno spekulativnímu opakování pracovních poměrů na dobu určitou, třeba po 2 nebo 3 měsících, což dnes je možné,“ vysvětluje Radiožurnálu autor normy, ministr práce Jaromír Drábek.

„Druhá základní změna je výše odstupného. Zaměstnavatel v prvním roce trvání pracovního poměru bude vyplácet pouze jednoměsíční odstupné, v druhém roce dvouměsíční odstupné a až od třetího roku plné tříměsíční odstupné,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Ranním interview Radiožurnálu mluvil o novele zákoníku práce

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pak v Ranním interview Radiožurnálu odmítl názor odborů, že by výše odstupného v závislosti na počtu odpracovaných let diskriminovala mladé zaměstnance:

„Naopak, je to motivace k tomu, aby zaměstnavatelé vytvářeli dlouhodobá pracovní místa. Právě kvůli tomu, že odstupné je jednotné – tříměsíční. Pokud odstupné odstupňujeme podle délky zaměstnání, tak je mnohem pravděpodobnější, že právě mladého zaměstnance vezmou na dobu neurčitou.“

Za účinný způsob boje proti nelegálnímu zaměstnávání označil mnohonásobné zvýšení pokut, pokud pracovní smlouva nebude uzavřena písemně. Za hrubé a opakované porušení nemocenského režimu pak bude moci následovat výpověď z pracovního poměru.

Milan Kopp, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme