Změny ve vládě se dnes nedozvíme

Změny v koaliční vládě dnes premiér Mirek Topolánek zřejmě neoznámí. Menší koaliční strany potřebují ještě asi týden, aby předložené návrhy projednaly ve svých orgánech. Před dnešním jednáním kabinetu to řekli předsedové Strany zelených a lidovců Martin Bursík a Jiří Čunek. Potvrdili, že ministry budou měnit všechny tři vládní strany. Premiérem předložené návrhy ale podle nich v tuto chvíli nepočítají s možností, že by si jednotlivé strany vládní koalice vyměnily některá křesla v kabinetu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek

Mirek Topolánek | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Plánovanou rekonstrukci vlády premiér Mirek Topolánek zřejmě dnes neoznámí. Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek ho prý požádal o odklad. Premiér se totiž - podle informací Českého rozhlasu - rozhodl šéfa lidovců zbavit křesla ministra pro místní rozvoj a nahradit ho jiným lidovcem - Cyrilem Svobodou.

Tím by se uvolnilo místo předsedy legislativní rady vlády, které chce premiér nabídnout současnému náměstkovi ministra spravedlnosti Františku Korbelovi ze Strany zelených. Jiří Čunek chce proto záležitost nejprve projednat na celostátním výboru lidovců - ten má být, podle našich informací už zítra.

Pavel Severa Českému rozhlasu řekl, že by mělo straně jít především o kabinet jako celek, ne o jednotlivce. "Samozřejmě vždycky jednotlivec není prioritou z hlediska fungování týmu, protože pokud nefunguje tým, tak ani jedinec nic neznamená. Jakýkoli návrh bude projednávat celostátní výbor, který je jediný kompetentní rozhodnout o to, jaké změny se udějí ve vládě," poznamenal Severa.

Odejít z vlády by údajně měla také ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková (SZ). Ministra dopravy Aleše Řebíčka z ODS pravděpodobně nahradí bývalý hejtman středočeského kraje a místopředseda ODS Petr Bendl a šéfa resortu zdravotnictví Tomáše Julínka také z ODS prý nahradí senátorka Daniela Filipiová.

Šéf nejsilnější opoziční strany, Jiří Paroubek (ČSSD) už ale vzkázal, že ani po případných velkých změnách v ministerských křeslech nebude pokračující vládu podporovat: "Neočekávám žádnou změnu v její politice, proto tuhle vládu ani po rekonstrukci nepodpoříme, ani noví ministři nemohou čekat naši toleranci. Myslím si, že dělat změnu v takovémto rozsahu v době českého předsednictví Evropské unie je zvláštní. Jenom to dokresluje, že není potřeba se obávat změny celé vlády, když bude nejhůř."

Přečtěte si také:
Topolánek zatím nezačne měnit ministry
Topolánek v pondělí oznámí výrazné změny ve vládě
O změnách ve vládě bude možná jasno až v lednu
V Topolánkově kabinetu se budou měnit ministři
Změní se po volbách složení vlády? Budou v ní hejtmani ODS?

Milan Kopp, Šárka Slezáková, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme