Změny ve zdravotnictví hodnotí jinak ekonom a lékař-politik

Změny, které pocítí každý, kdo se v blízké budoucnosti bude muset obrátit na lékaře, přichystali zástupci příští vládní koalice. Patří k nim razantní zvýšení poplatků za lůžko v nemocnici, levnější léky k dostání pouze bez doplatku pojišťoven nebo jasné vymezení toho, co je standard a za co si pacienti musejí připlácet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Na Homolce

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Ekonom Miroslav Zámečník považuje za nejzásadnější změnu osvobození od poplatků za vyžádaná cílená vyšetření praktickým lékařem u ambulantních specialistů.

„Je to absolutní základ toho, aby se u nás začali dobře léčit chroničtí pacienti. Je třeba lidi motivovat pozitivně, a ne negativně zpoplatněním vyšetření, na která zdravotní systém chce, aby chroničtí pacienti chodili,“ řekl.

Za druhou důležitou věc označuje zrušení poplatku za položku na receptu, což bylo velmi nepopulární.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Zámečník a Vladimír Dryml o chystaných změnách ve zdravotnictví v Ozvěnách dne Radiožurnálu.mp3

Senátor za ČSSD Vladimír Dryml považuje poplatky ve zdravotnictví za okrajovou záležitost, která znemožňuje přístup pacientům ke zdravotní péči.

„Poplatky v této formě jsou proti sociální klauzuli Evropské unie a také v rozporu s Chartou OSN o právech dětí,“ uvedl.

Dodal, že by si představoval reformu zdravotnictví jinak. „Je třeba udělat pořádek hlavně ve financování zdravotnictví, to znamená ve zdravotních pojišťovnách,“ řekl. Za dobrý nápad považuje jednu zdravotní pojišťovnu při úhradové vyhlášce, jak ji nastavilo ministerstvo zdravotnictví.

Veškeré regulační poplatky odmítá Svaz pacientů a považuje je za nic neřešící. S tím souhlasí i Vladimír Dryml a poukazuje na to, že „jsou i jiné způsoby regulace“. Miroslav Zámečník zase odmítá zvýšení spoluúčasti pacientů.

Standardní a nadstandardní péče

Koalice označuje za jeden z pilířů reformy rozdělení péče na standardní a nadstandardní. Tedy úkony, které budou hradit pojišťovny, a za které se bude připlácet.

Podle ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka není úplně jasné, proč stanovovat nějaké finanční hranice v případě takzvaných nadstandardních pokojů, protože už teď si za ně lidé dobrovolně připlácejí.

Změna se chystá i ve způsobu odměňování lékařů ve státních nemocnicích. Už by neměli být placeni podle tabulek, ale na základě rozhodnutí vedení nemocnice.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme