Změny zákona o státních zastupitelstvích vadí opozici i Kalouskovi, vláda je přesto projedná

Pozice nejvyššího státního zástupce by mohla být do dvou let silnější. Místo vlády by ho od roku 2015 nově jmenoval prezident. Se změnami počítá návrh zákona o státních zastupitelstvích, který dnes projedná vláda. Předloha také počítá s tím, že by se zrušila vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci. Opozice plány ministerstva spravedlnosti kritizuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | Zdroj: ČTK

O novém zákoně o státních zastupitelstvích se politici přou už několik let. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS dnes kabinetu předloží jeho konečnou verzi. Navrhuje, aby se posílily pravomoci nejvyššího státního žalobce.

„Nejvyššího státního zástupce bude nově jmenovat prezident republiky na návrh vlády předložený ministrem spravedlnosti, zatímco dnes jej jmenuje i odvolává na návrh ministra spravedlnosti vláda sama. A to na období deseti let bez možnosti opakování dvou po sobě jdoucích funkčních období. Odvolat nejvyššího státního zástupce bude možné pouze v kárném řízení před kárným soudem,“ vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O navrhovaných změnách zákona o státních zastupitelstvích informuje Petra Benešová

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ale s takovými návrhy nesouhlasí. Podle něj zákon dává žalobci neomezenou moc.

„Trošku mi to připomíná systém generální prokuratury v socialistickém režimu. Riziko, že skutečně se dostane do této funkce nějaká osoba, která se ukáže, že zklame a že nebude odstranitelná a bude mít obrovskou moc, to riziko je značné. Centralizace to činí ještě vážnější,“ míní Zaorálek.

Zákon totiž počítá i s tím, že by se zrušila vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci. Jejich agenda se převede na nejvyšší státní a krajská zastupitelství. Ministerstvo spravedlnosti tak chce zefektivnit jejich práci.

S tím ale nesouhlasí ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ode mě nikdo nemůže čekat, že zvednu ruku pro transformaci, která je nákladnější pro veřejné rozpočty,“ říká.

Ministerstvo financí proto prosazuje, aby zavedení zákona do praxe financovalo ministerstvo spravedlnosti ze svého rozpočtu. Předloha také počítá se založením specializovaného útvaru pro vyšetřování korupce nebo se zavedením jedenáctičlenného poradního sboru státního zastupitelství.

Petra Benešová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme