Zmírnění takzvaného náhubkového zákona na vládním stole

Pravidla pro zveřejňování údajů o podezřelých ze spáchání trestných činů i obětech těchto činů by se mohla změnit. Ministři budou mít na stole novelu z pera ministra pro lidská práva Michaela Kocába, který navrhuje zavedení výjimky v případě, kdy by zveřejnění identity bylo veřejným zájmem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákony v České republice | Foto: Filip Rožánek

Obdobný návrh přitom dolní komora už před prázdninami odmítla zařadit na program. Proto jeho spoluautorka za Stranu zelených Kateřina Jacques nevěří, že bude vládní novela tzv. náhubkového zákona hned v prvním čtení najednou schválená.

V rozhovoru pro Rádio Česko poslankyně připomněla, jak nevstřícní byli zákonodárci k podobnému záměru už v červnu.

"Pouze 14 poslanců při jednom hlasování, které jsem navrhovala, bylo pro návrh a 20 při druhém, a to za účasti nad 170 přítomných. To je smutná bilance. Z tohoto pohledu si nedovedu představit, že by se návrh, který by šel dokonce ve zrychlené lhůtě v poslední schůzi, projednával, i když bych si to velmi přála."

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu, která má zmírnit dopady tzv. náhubkového zákona předloží ministr bez portfeje Michael Kocáb k posouzení vládě. Spoluautorky za Stranu zelených Kateřiny Jacques se ptala Milada Richterová.

Kateřina Jacques dál slíbila: "Strana zelených udělá maximum, aby novela byla úspěšná. Legislativní proces ještě poté pokračuje v Senátu a podpisem prezidenta. Jelikož právě senátoři chtěli od počátku této chybě zabránit, nepředpokládám, že by novelu blokovali, otázkou zůstává, jak se zachová prezident."

Sám ministr Kocáb nicméně věří, že poslanci by novelu mohli schválit ještě před předčasnými volbami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Kocáb ke schvalování novely náhubkového zákona

Němcová: Projednávání novely je plácnutím do vody

Zařazení nových bodů do zhruba 131 bodového zbývajícího programu zářijové schůze poslanců a navíc zrychlené projednání těch, které snesou odkladu ale odmítá většina občanských demokratů. Kriticky se k tomu pro Rádio Česko vyjádřila například místopředsedkyně dolní komory za současnou nejsilnější parlamentní stranu Miroslava Němcová.

"Zářijová schůze bude spíš setkáním, kde budou jednotlivé politické strany vysílat signály ke svým voličům a budou se prostřednictvím této schůze ucházet o jejich hlasy. Z tohoto důvodu se mi takový postoj nelíbí. Podle mého názoru se zákony mají projednávat v prvním čtení pouze v akutních případech. Navíc by měly mít hlubší racio. K takovémuto plácnutí do vody mám principiální odpor," míní Němcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslava Němcová k projednávání náhubkového zákona.

Rovněž podle poslance za ČSSD Jeronýma Tejce, je posouzení novely před parlamentními volbami nereálné.

"Na jednání sněmovny, kromě toho, že je neprojednáno zatím několik desítek bodů, bude poměrně krátká doba na rozjednání takto složitého zákona, kde podle paragrafu 90, by muselo dojít k souhlasu již v prvním čtení, což znamená bez jakýchkoli úprav, a to je nereálné."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jeroným Tejc k projednávání novely náhubkového zákona.

Novináři novelu vítají, pomohlo by ale zrušení zákona

Citace z policejních odposlechů a zveřejnění identity obětí i pachatelů trestných činů - to jsou omezení, která prvního dubna zavedl zmíněný zákon. Jednou ze změn má být možnost zveřejnit informace o stíhaných, pokud to bude ve veřejném zájmu. Śéfredaktor Mladé fronty Dnes Robert Čásenský snahu o umírnění zákona vítá, doufá ale, že jej soud zruší jako celek.

"Návrh obsahuje některé kroky správným směrem, přinejmenším s ohledem na zmíněný veřejný zájem. Nicméně věřím, že nejlepším řešením by bylo, kdyby ústavní soud celý zákon zrušil," řekl Čásenský Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Čásenský k projednávání novely náhubkového zákona.

Rovněž šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery změnu zákona kvituje.

"Výhodou je, že návrh jde k poslancům v konkrétní podobě. Návrh rovněž počítá s termínem veřejného zájmu, což je z hlediska podstaty novinářské práce důležité," řekl Rádiu Česko Tabery a dodal, že zároveň příliš nevěří, že by novela u politiků prošla. "Jednoduše se to politikům hodí. Argument, že zákon nestihnou projednat, je zavádějící."

Přečtěte si také:
Novela náhubkového zákona je hotová, příští týden jde na vládu
Tisícovky lidí se podepisují pod petici za zrušení náhubkového zákona
Takzvaný náhubkový zákon je třeba změnit, vznikne expertní skupina
Poslanecká novela takzvaného náhubkového zákona má podporu vlády

Václava Marešová, Milada Richterová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme