Zmocněnec pro lidská bude jednat o vepřínu v Letech

Po osmi letech se dnes znovu sejde zástupce české vlády s vedením společnosti, které patří vepřín v Letech u Písku. Velkovýkrmna stojí na místě, kde byl za války sběrný tábor pro Romy. O jejím osudu bude v Písku odpoledne v Písku vládní zmocněnec pro lidská práva Svatopluk Karásek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vepřín místo koncentračního tábora | Foto: Jan Rosenauer

Zrušení či přemístění vepřína požadují již roky představitelé některých romských organizací. Podle nich je vepřín na místě bývalého sběrného tábora nedůstojný a zneuctívá památku obětí.

Nedaleko velkovýkrmny byl v polovině 90. let minulého století sice odhalen památník, ale pietu místa podle aktivistů zápach z vepřína narušuje. Historické prameny uvádějí, že v táboře zahynulo 326 lidí a šest stovek vězňů skončilo v Osvětimi.

Zemědělská firma AGPI již dříve předeslala, že je ochotna areál v Letech opustit. Je připravena přestěhovat se do náhradního provozu, pokud ho ovšem dostane. Podle některých odhadů by stát mohlo přestěhování vepřína přijít i na miliardu korun.

Podle Karáska je ale vydání takové sumy pro vládu nemožné. Vládní zmocněnec uvedl, že se bude snažit hledat smírčí řešení, které by bylo schůdné pro všechny strany. Premiér Jiří Paroubek se již nechal slyšet, že by místo památníku romským obětem nacismu raději víc financoval vzdělávání mladých Romů.

Martin Hromádka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme