Zmodernizujeme železnici na hranicích, řekl Sobotka na jednání s ministerským předsedou Bavorska

Česko počítá s investicemi do modernizace železničního spojení mezi Plzní, Domažlicemi a česko-německou státní hranicí v letech 2019 a 2024. Po středečním jednání se svým bavorským protějškem Horstem Seehoferem to novinářům řekl předseda české vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Modernizace železnic na obou stranách hranice je jedním z hlavních témat česko-bavorské spolupráce. Seehofer o ní dnes jednal také s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) se 3. května v Praze setkal s předsedou bavorské vlády Horstem Seehoferem (vpravo). | Zdroj: ČTK

„Informoval jsem dnes (ve středu - pozn. redakce) pana Seehofera, že Česká republika plánuje investice do spojení mezi Plzní, Domažlicemi a naší státní hranicí zejména v letech v 2019-2024,“ zmínil Sobotka konkrétní posun v tématu, o němž se Seehoferem jedná pravidelně. Středeční schůzka byla šestým setkáním obou politiků během Sobotkova mandátu. „Stojíme také o to, aby investice probíhaly i na bavorské straně,“ dodal český premiér.

Kromě železnice se premiéři zabývali vzájemnými obchodními vztahy, jednali o spolupráci v oblasti vědy, výzkumu a digitalizace. Předsedové vlád hodnotili také první rok Česko-německého strategického dialogu.

Seehofer se během středy setkal i s dalšími českými politiky. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) v souvislosti se Seehoferovou návštěvou poznamenal, že jedním ze zásadních témat je věda a výzkum. „To, že s Německem je výměna velká, je dáno především Bavorskem a Saskem. I v rámci česko-německého strategického dialogu jsme v oblasti vědy a výzkumu nejdále,“ řekl novinářům.

Premiér Bohuslav Sobotka a předseda bavorské vlády Horst Seehofer (vlevo) vystoupili 3. května v Praze na společné tiskové konferenci po jejich setkání. | Foto: ČTK

Připomněl snahu o zastoupení Fraunhoferovy společnosti, která se zaměřuje na aplikovaný výzkum, v Česku. „Podepsali jsme memorandum, které je prvním krokem pro to, abychom nalezli místo, kde by sídlila. Velmi nadějné je Brno, které má velmi dobrou tradici i velmi dobrou infrastrukturu,“ uvedl Bělobrádek.

Dopoledne se Seehofer setkal s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Také jejich jednání se týkalo dokončení modernizace vlakové trati mezi Prahou a Mnichovem. Oba politici vyjádřili přesvědčení, že velmi dobrý rozvoj česko-bavorských vztahů na hospodářské úrovni a v oblasti přeshraniční spolupráce bude pokračovat.

Česko-bavorským obchodním vztahům se ve středu věnovali také ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) a bavorská místopředsedkyně vlády a ministryně hospodářství, médií, energetiky a technologií Ilse Aignerová. Havlíček po jednání uvedl v tiskové zprávě, že Bavorsko je pro Českou republiku inspirací v oblasti digitalizaci průmyslu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme